Kauza Savoy: obhajoba chce předvolat Topolánka
30.03.2009 07:00 Exkluzivně
Je dost možná jediný, kdo půjde za špinavou hru při loňské volbě prezidenta "bručet". Obviněný expolicista Jiří Dvořák se proto po měsících mlčení rozhodl poprvé promluvit. Vyšetřování takzvané kauzy Savoy už míří do finiše a Dvořák namítá, že jej zneužila rozvědka. Na obhajobu si hodlá přizvat dokonce premiéra Mirka Topolánka, který opakovaně vyhlašuje, že ví, jaké levoty volbu provázely.
Měl to být úkol, jakých Jiří Dvořák plnil ročně desítky. Když mu loni v půlce ledna zavolal kolega z rozvědky, aby obstaral záznam z kamerového systému pražského hotelu Savoy, bral to bývalý člen útvaru zvláštních činností jako běžnou náplň práce.
"S panem Bakešem se známe čtyři roky a vycházeli jsme si vždy vstříc, neměl jsem proto důvod mu nevyhovět," popsal on-line deníku TÝDEN.CZ Dvořák.
ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno. V kauze Savoy se lobbovalo za Klause
O pozadí případu, jenž výrazně zamíchal kartami před loňskou volbou prezidenta, se rozhodl veřejně promluvit vůbec poprvé. Přiměl ho k tomu způsob vedení případu ze strany státního zastupitelství.
"Třikrát došlo k neodůvodněné změně žalobce, veškeré naše návrhy na dokazování jsou zamítány a nesouhlasíme ani s prezentací v tisku," popisuje výhrady Dvořákův advokát Bronislav Šerák.
S legendou pro DVD
Žalobce Dvořákovi vyčítá, že pod smyšlenou legendou neoprávněně získal DVD nahrávku, která dokumentuje schůzku lobbisty Miroslava Šloufa a hradního kancléře Jiřího Weigla v pražském hotelu Savoy.
Tu pak měl předat rozvědce, aniž o tom sepsal úřední záznam. Jenže právě takový postup obhajoba rozporuje.
"Papírově to u mě bylo v pořádku. Od Bakeše jsem dostal žádost a já jsem návštěvu v hotelu řádně zaprotokoloval. Legenda je nutná, aby tajné složky měly krytí. A záznamy o předání věci se nesepisují, to potvrdí lidé z praxe. Ať si vyjedou mé předchozí operace, žádný tam nenajdou," trumfuje Dvořák.
ČTĚTE TAKÉ: Hotel Savoy: 80 tisíc pokuta za únik videonahrávky
Státní zastupitelství se ústy své mluvčí Štěpánky Zenklové odmítá k detailům případu do ukončení vyšetřování vyjadřovat.
Pořídit záznam? Měl to vyvodit z nařízení
Právní zástupce Dvořáka je přesvědčený, že jeho klient se ničím neprovinil. Ve spisu mu prý žalobce vytýká, že se měl řídit předpisem, jenž "pořídit zápis sice přímo nenakazuje, vyplývá to však z jeho obecných ustanovení".
"Existují pádné důkazy, že video neuniklo od policie. Pachové stopy, data z monitorovacích kamer a časová souslednost, jak jsme ji uvedli, sedí na minuty přesně," líčí Šerák.
A Dvořák připomíná, že do chvíle, než se záznam setkání lobbisty objevil na internetu, netušil ani, jakou schůzku nahrávka zachytila.
Až pak musel rázem čelit smršti dotazů. "Ředitel Savoye volal, co to má znamenat. Já pořádně nevěděl, o čem mluví," brání se expolicista, jenž má za sebou dvacet sedm let služby.
"Za tu dobu samé pochvaly, jediný prohřešek. Za co? Svezl jsem se po akci v noci služebním autem domů," přiznává.
Obětní beránek
Když předminulou středu opozice grilovala premiéra Mirka Topolánka kvůli zásahům do aféry přeběhlíka Petra Wolfa, který čelí podezření ze zneužití státní dotace, stočil dosluhující ministerský předseda řeč právě na kauzu Savoy.
"Doufám, že mi umožníte předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jak bylo porušeno ústavní právo," hřímal zpoza řečnického pultíku.
Sněmovna jeho přání zatím nevyslyšela, Šerák však bere premiéra za slovo. „Pokud touží předvést, co se dělo, my jsme pro. Navrhl jsem, aby jej soud předvolal k hlavnímu líčení," říká právník.
Část spisu totiž stále zůstává v utajeném režimu, na což doplácí jeho klient. A dost možná bude nakonec jediný, kdo aféru odskáče. Druhý obviněný, bývalý špion Bakeš nebyl totiž zbaven mlčenlivosti.
"I kdyby proto byl uznán vinným, může se z trestu vyvléknout kvůli tomu, že nedostal právo na vlastní obhajobu," uzavírá Šerák.
ROZHOVOR S JIŘÍM DVOŘÁKEM PŘINESEME VE 11 HODIN.
Foto: ČTK, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.