Kauza "Toflova gangu" znovu u soudu. Kvůli pomluvě

Domácí
10. 6. 2014
Podle obžaloby se Petr Michek provinil tím, že ředitele brněnského studia České televize Karla Buriana (na snímku) označil za spolupracovníka zločinců.
Podle obžaloby se Petr Michek provinil tím, že ředitele brněnského studia České televize Karla Buriana (na snímku) označil za spolupracovníka zločinců.

Senát Krajského soudu v Brně má v úterý projednat odvolání státního zastupitelství proti verdiktu městského soudu v kauze, která se týká údajně neexistujícího "Toflova gangu". Jde o pomluvu, z níž byl zproštěn podnikatel Petr Michek. Dle původní obžaloby měl skutek spáchat tím, že ředitele brněnského studia České televize Karla Buriana označil za spolupracovníka zločinců.

Podnikatel Michek tak verdiktem Městského soudu v Brně, vyneseným letos v březnu, vyvázl bez trestu, a nemusel Burianovi platit ani odškodné v požadované výši milion dvě stě tisíc korun.

"Nemáme zatím žádné informace o tom, že by se jednání nemělo konat," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ pracovnice krajského soudu.

Petr Michek byl Městským soudem v Brně zproštěn obžaloby, neboť podle něj v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem. "Dle obžaloby poskytl redaktorovi Janku Kroupovi na kamerový záznam rozhovor pro reportáž pořadu TV Nova Na vlastní oči, která byla následně odvysílána ve večerních hodinách dne 6. března 2013, kdy ač věděl, s ohledem na všechny jemu známé skutečnosti, že se jedná o nepravdivé údaje, označil poškozeného Mgr. Karla Buriana za význačného spolupracovníka takzvaného Toflova gangu, který organizoval schůzky mezi jeho členy a politiky. Dále uvedl, že se Karel Burian s majorem Milošem Almásym za toflovce rozhodl politicky zobchodovat korupční kauzu Milana Venclíka, kterého toflovcům takto prodává, a zapojují se tak do vnitrostranických hrátek," připomněla případ mluvčí soudu Markéta Sigmundová. Jak podotkla, v "důsledku této reportáže pak Mgr. Karel Burian čelil mediálnímu tlaku, byla proti němu jako řediteli ČT studia Brno sepsána petice brněnských osobností požadující jeho odstoupení a byl nucen věc vysvětlovat jak generálnímu řediteli České televize, tak Radě České televize."

Kauza vydírání podnikatelů, kterou senát Krajského soudu v Brně řešil v rozsáhlém procesu (během 59 soudních jednání bylo vyslechnuto na 180 svědků), v níž jsou obžalováni mimo jiné vysoce postavení kriminalisté, byla nazývána podle v roce 2010 zavražděného brněnského kriminalisty Michala Tofla. Jak však předseda senátu Miloš Žďárský konstatoval, během hlavního líčení se nepodařilo prokázat, že by existovala zločinecká organizace "Toflův gang". Podle jeho slov nebyla prokázána existence ani skupiny tří lidí s vnitřně provázanou strukturou.

Zatím nepravomocným verdiktem z konce letošního února bylo odsouzeno jedenáct obžalovaných. Soud jim vyměřil tresty v rozmezí tří až devíti let odnětí svobody. Některým vyměřil vysoké pokuty. Nejdéle, tedy devět roků, by si měl za mřížemi pobýt bývalý kriminalista Miloš Almásy, který dostal pokutu ve výši 1,2 milionu korun.

Se zprošťujícím verdiktem jednací síň opustil bývalý šéf brněnské policejní inspekce Rudolf Setvák a Eduard Polák, který měl vydírané podnikatele zastrašovat.

Na konci února odešli se zprošťujícím verdiktem Eduard Polák (uprostřed) a Rudolf Setvák (vpravo).

Státní zástupce Martin Brzobohatý navrhoval pro obžalované podstatně vyšší tresty. Podle něj by mnozí z nich měli za mřížemi strávit až o pět let více. Žalobce trval na tom, že skupina nazývaná "Toflův gang" byla zločineckou organizací, s tím však u soudu neuspěl.

Podle obžaloby se skupina dopustila dvaceti vydírání zahrnujících i úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinného spolčení, návodu na ublížení na zdraví, loupeže, podplácení a účasti v organizované zločinecké skupině. Na vydírání prý vydělala miliony korun.

Gang působil na jihu Moravy mezi lety 1998 a 2010. Policisté si údajně na vybrané podnikatele vymysleli nepodložená obvinění, zahájili stíhání a pak je žádali o peníze, za které zařídí zastavení vyšetřování. Popřípadě jim za úplatu slibovali, že jim pomohou s tím, aby nebyla prověřována jejich obchodní činnost. Kauza je spjata s třiceti případy vydírání.

Jak případ skončí, není zatím jasné. Vzhledem k odvoláním se jím bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Autor: - ajo -Foto: ČTK/Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné