Kauzu <span>justiční mafie</span> zatím nesmí řešit jiný soudce

Domácí
5. 5. 2009 17:25
Kauza justiční mafie zatím zůstává Ceplovi.
Kauza justiční mafie zatím zůstává Ceplovi.
Podle ústavního soudu bylo odebrání kauzy Ceplovi protiústavní.Kauzu takzvané justiční mafie, kterou Vrchní soud v Praze nedávno odebral soudci středočeského krajského soudu Vojtěchu Ceplovi, zatím nesmí řešit jiný soudce.

Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí vrchního soudu. Odklad platí do okamžiku, kdy soud rozhodne o stížnosti bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, podle níž bylo odebrání kauzy Ceplovi protiústavní. O rozhodnutí dnes informoval mluvčí ústavního soudu Michal Spáčil.

Cepl v kauze justiční mafie rozhodl ve prospěch Benešové. Představitelé justice v čele se současnou nejvyšší žalobkyní Renatou Veseckou, kteří jsou druhou stranou sporu, se však odvolali. Vrchní soud v Praze jim vyhověl, rozsudek zrušil a nařídil, aby druhé kolo pře vedl jiný soudce. Benešová podala ústavní stížnost. Tvrdí, že vrchní soud porušil právo na zákonného soudce.

Součástí stížnosti byl návrh na odložení vykonatelnosti. Podle senátu Ústavního soudu se zpravodajkou Michaelou Židlickou je návrh opodstatněný. "Odložení vykonatelnosti napadeného rozhodnutí není v rozporu s důležitým veřejným zájmem, naopak jeho výkon by mohl potenciálně vyústit v situaci, kdy by věc stěžovatelky byla projednávána nesprávně obsazeným soudem," stojí podle mluvčího v usnesení soudu.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza justiční mafie: Salichov stáhl žalobu na Benešovou
                        Na tahu je Ústavní soud. Vrátí kauzu mafie Ceplovi?


Nelze předjímat, kdy Ústavní soud rozhodne o celé stížnosti. Soudci zároveň upozorňují, že z rozhodnutí o odkladu nelze usuzovat na celkový výsledek. "Soud návrhu na odklad vykonatelnosti vyhověl, aniž by tím jakkoli předjímal výsledek řízení o ústavní stížnosti," uvedl senát v usnesení.

Cepl rozhodl, že se Benešová představitelům justice nemusí omlouvat za to, že je označila za zákulisní justiční mafii. Podle Benešové celá skupina zasahovala do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Představitelé justice ji následně zažalovali.

Podle Benešové bylo odebrání kauzy Ceplovi protiústavní.Cepl dal Benešové částečně za pravdu. Uvedl, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří z představitelů justice opravdu několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli. Vrchní soud ale vrátil případ k novému projednání s tím, že Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků řízení a nepřípustně spekuloval.

Právník Benešové Petr Hála ve stížnosti tvrdí, že odebrání kauzy je výjimečný nástroj, jehož použití musí odvolací soud řádně zdůvodnit. To se prý v tomto případě nestalo. Hála uvedl, že zároveň navrhuje zrušení právního předpisu, který umožňuje soudcům odebrat případ nejen kvůli zásadním pochybením, ale také "z jiných vážných důvodů". Tato formulace prý dává soudům příliš široký manévrovací prostor.

Foto: Jan Schejbal, Petra Mášová
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ