Aktivistka policistu objala, neublížila mu. Rozsudek zrušen

Domácí
28. 4. 2016 10:53
Kateřina Krejčová u soudu.
Kateřina Krejčová u soudu.

Městský soud v Praze pravomocně zprostil obžaloby levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou, která byla viněna z napadení policisty na demonstraci. Podle verdiktu policistu zranit nechtěla a ani nemohla. Odvolací soud tak zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který Krejčové v únoru uložil podmíněný trest. Za násilí proti úřední osobě hrozily ženě až čtyři roky vězení. Vedení pražské policie po vynesení rozsudku podpořilo policistu, který zákrok prováděl. Jakékoli maření práce policistů označilo za nepřípustné.

Incident se odehrál loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele popřeli.

Třicetiletá Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Údajně mu praštil hlavou o zem, čímž mu vyrazil zub. Krejčová policistovi podle obžaloby skočila na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest, kvůli pohmoždění kloubu musel být údajně týden na neschopence.

"Máme jiný názor na závadnost společenského jednání obžalované než prvostupňový soud," uvedla předsedkyně senátu. Jednání Krejčové by podle ní nemělo být ani před soudem, považuje ho za naprosto bagatelní. Policistu Krejčová prý spíše zezadu "objala", podle soudkyně mu ublížit nechtěla. Zpochybnila i to, že policistu nějakým způsobem zranila.

Krejčová se hájila tím, že policisté jejího přítele týrali, a proto musela zakročit, i když věděla, že se tím vystavuje riziku trestního stíhání. Obhájce Krejčové Pavel Uhl v odvolání uvedl, že odvolací soud by měl posoudit, do jaké míry je moc policistů neomezená. Krejčová se podle něj v okamžiku "rychlé a osudové volby" rozhodla podle svého svědomí. Navrhl úplné zproštění obžaloby.

Stojí si za svým jednáním

Podle státního zástupce je ve věci dostatek důkazů, také ale zpochybnil, že by Krejčová policistu zranila. Její jednání navrhl překvalifikovat na přestupek. Obžaloba se původně proti rozsudku obvodního soudu odvolala v neprospěch Krejčové, státní zástupce však toto odvolání stáhl.

Krejčová řekla, že si uvědomuje, že zákon porušila, za svým činem si však stojí. Uvedla však, že se nedopustila násilí vůči úřední osobě, protože policistův zákrok proti jejímu příteli byl natolik nepřiměřený, že ochranu úřední osoby pozbyl. Novinářům řekla, že byli policisté zaujatí kvůli jejím proimigrantským názorům. Uvedla, že jí po zadržení na služebně policisté vysvětlovali jak jsou její názory špatné. "Dostala jsem hodinové politické školení," řekla Krejčová.

Ženu dnes přišel k soudu podpořit Igor Ševcov, který byl obviněn z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Ve středu ho Městský soud v Praze viny zprostil, nepravomocně ho však vyhostil z republiky za pomoc při sprejování na zeď ruzyňské věznice z loňského května.

Krejčovou před nedávnem podpořily desítky pedagogů a studentů z FAMU, kde nedávno absolvovala doktorát z audiovizuálních studií. Zástupci školy označili její únorové odsouzení mimo jiné za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti.

Autor: ČTK Foto: , Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ