Ministr financí Andrej Babiš (ANO) trvá na tom, že s komunistickou Státní bezpečností (StB) nikdy vědomě nespolupracoval. Napsal to v reakci na postup slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který chce znovu otevřít případ údajné Babišovy spolupráce s StB. Slovenský soud letos v červnu rozhodl, že český ministr financí je evidován ve svazcích československé tajné policie StB neoprávněně. Babiš uvedl, že své jméno už očistil a novým otevřením případu se ho někdo snaží poškodit.
"Vždy jsem prohlašoval, ze jsem s StB nikdy vědomě nespolupracoval, proto jsem se soudil, dvakrát vyhrál a své jméno tak očistil," napsal ministr v textové zprávě. "Někdo se mě evidentně snaží znovu poškodit a obětuje tomu neuvěřitelnou energii a čas," dodal. O neoprávněné evidenci Babiše ve svazcích StB rozhodl nejprve okresní soud Bratislava I a po odvolání ÚPN potvrdil verdikt letos na konci června také krajský soud.
Slovenský ÚPN ve středu podal mimořádný opravný prostředek, takzvané dovolání, k slovenskému nejvyššímu soudu. V něm napsal, že krajský soud v líčení o žalobě Babiše porušil předpisy, které upravují postup při předkládání důkazů. Soud podle ústavu přistoupil k výslechu bývalých příslušníků StB, aniž požádal ministerstvo vnitra o zbavení jejich mlčenlivosti. Právě výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří se postavili na stranu Babiše, byly klíčové v celém procesu.
ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB, kritizoval dosavadní rozhodnutí slovenských soudů v Babišově případu. "Není spravedlivé, aby příslušníci StB i 26 let po skončení komunistického režimu požívali větší důvěru soudů než důkazy, které máme v archivech, jakými jsou dokumenty, které tito příslušníci sami vytvořili, nebo které obsahují stanoviska předních expertů," uvedl ÚPN.
Ústav předložil soudu v líčení ohledně Babišovy žaloby 12 svazků, ve kterých byla zmiňována činnost agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše. Ústav před soudem tvrdil, že podle archivních dokumentů se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci jako agenta. Bývalý důstojník StB Július Šuman, jenž Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci během své výpovědi u okresního soudu popřel.
Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Opakovaně řekl, že coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.