Čupr trvá na svém: Vyhoštění cizinci zde mohli pracovat

Domácí
14. 3. 2017
Policejní zásah ve skladu společnosti Rohlik.cz.
Policejní zásah ve skladu společnosti Rohlik.cz.

Internetový obchod Rohlik.cz trvá na tom, že vyhoštění zahraniční pracovníci z jeho skladu mohli v Česku s polským vízem legálně pracovat. Ukrajinci vykonávali v e-shopu po dobu tří měsíců objednanou službu. V prohlášení to uvedl majitel obchodu Tomáš Čupr. Na svém blogu Rohlik.cz uvedl, že podobně jako on postupují "tisíce dalších českých firem" kvůli tomu, že v ČR nemohou sehnat zaměstnance a pracovním silám z ciziny brání v příjezdu nefungující systém vydávání českých víz. Na vízový systém si čeští zaměstnavatelé dlouhodobě stěžují.

Cizinecká policie minulý čtvrtek v pražském skladu e-shopu Rohlik.cz zadržela 85 lidí, zatím rozhodla o vyhoštění 74 z nich. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana měli pracovníci vízum, s nímž se mohou po tři měsíce pohybovat po EU jako turisté, nemohou s ním ale pracovat. Podle e-shopu to byli pracovníci polské agentury s polským vízem, ne jeho zaměstnanci.

"Jsme přesvědčeni, že jsme neudělali nic špatného. Ustanovení zákona o zaměstnanosti využívá v dobré víře spousta dalších českých firem. Představuje to pro ně legální řešení v situaci, kdy je na trhu 150 tisíc neobsazených pracovních míst a systém vydávání českých víz pro Ukrajince, který měl situaci pomoci řešit, nefunguje," uvedl internetový obchod. Podle něj stejně jako on postupují "tisíce dalších českých firem" a v Česku jsou takto "desítky tisíc" cizinců.

Čupr uvedl, že dočasnou práci v Česku umožňuje zákon o zaměstnanosti, a to jeho paragraf 98 písmeno k. Stanovisko obchodu podle podnikatele potvrzuje i rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie v podobné kauze.

Podle e-shopu zadržené pracovníky k němu vyslal na 90 dní polský zaměstnavatel. Kdyby v Česku byli přes tři měsíce, byl by to už dlouhodobý pobyt a vztahoval by se na něj cizinecký zákon a jeho paragraf 42, uvedl Čupr. Polská firma ukrajinským pracovníkům vyplácí mzdu 3200 zlotých měsíčně (v přepočtu 20 008 korun) a v Polsku hradí sociální a zdravotní pojištění, napsal na webu internetový obchod.

Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Víta Samka je tato praxe legální pouze v případě, kdy by zaměstnanci nejprve pracovali v Polsku. V podobných případech však podle něj dochází k tomu, že jsou zaměstnanci najati polskou agenturou a rovnou převezeni do Česka, nebo jiné země EU. "Pak jednoznačně dochází k obejití českého systému," řekl Samek.

Ministerstvo práce uvedlo, že podle zákona o zaměstnanosti cizinec ze zemí mimo EU pracovní povolení či zaměstnanecké karty nepotřebuje, pokud ho jeho zahraniční zaměstnavatel do ČR vysílá "v rámci poskytování služeb". Stačit by pak mělo vízum.

"Z praxe inspektorátů práce vyplývá, že se v těchto případech ve skutečnosti nejedná o vyslání zaměstnance, ale o výkon práce pro zaměstnavatele v ČR," řekl mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Pokud podle něj při vyslání "o poskytování služeb" nejde, pak cizinci ze zemí mimo EU pracovní povolení potřebují.

Pracovníci, kteří byli ve skladech Rohlik.cz, se chtějí proti rozhodnutí o vyhoštění odvolat. Pokud by neuspěli, zmiňuje internetový obchod jako další krok soud. "Policie není v přístupu k pracovníkům s polskými vízy v Česku jednotná, a je tedy potřeba, aby soudy rozhodly, jaká jsou vlastně pravidla hry," uvedl Čupr. Masivnější vyhošťování cizinců by podle vedení e-shopu situaci na trhu práce ještě zhoršilo, dopadlo by to na českou ekonomiku.

Podle Hulana mají pracovníci, kteří už dostali rozhodnutí o vyhoštění, určenou lhůtu pro vycestování. Průměrně je to 30 dní. Zároveň mají zákaz vstupu do všech zemí EU na jeden rok. Mluvčí o víkendu upozornil, že zákaz mohl být až pětiletý, všichni zadržení se ale podobného činu dopustili poprvé. Případná odvolání bude řešit ředitelství služby cizinecké policie, podle Hulana se ale někteří pracovníci práva na odvolání rovnou vzdali.

Autor: ČTK Foto: , Policie ČR

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné