Tisíce lidí se v Česku ocitly v roli "otroků" svých dodavatelů elektřiny. Přejít bez sankcí k jinému, levnějšímu dodavateli totiž mohou jenom v krátkém období před koncem smluvní lhůty. Pokud tak neučiní, automaticky se smlouva prodlužuje. Některé firmy ale před svými zákazníky datum, kdy jim končí termín, tají.
Své zkušenosti s tím má například paní Ivana K. z Prahy. Obrátila na svého dodavatele elektřiny s požadavkem, aby jí sdělil, kdy končí její uzavřená smlouva a zda je s ukončením smlouvy spojena smluvní pokuta. "Paní si totiž nebyla jistá, jelikož si vybavovala, že podepsala ke smlouvě nějaký dodatek. Dodavatel jí však odmítl údaj o konci smlouvy sdělit s tím, že není dle energetického zákona povinen tak učinit," popisuje její případ Lukáš Zelený ze spotřebitelského sdružení dTest.
Neúplné smlouvy
Podobných případů eviduje dTest daleko více. Každý měsíc se na něj s podobným problémem obrátí několik stovek lidí. Zelený přitom odmítá námitky, že podobnou informaci mohou lidé najít ve smlouvě. "Mnoho dodavatelů své zákazníky o jejich smlouvách bohužel neinformuje s tím, že si mají zákazníci dohledat údaje ve své smluvní dokumentaci sami. To je však pro většinu zákazníků obtížné už vzhledem k tomu, že například doba trvání smlouvy se může měnit, pokud zákazník podepíše dodatek nebo dojde k automatickému prodloužení smlouvy na další období," říká Zelený. Smlouva se podle něj navíc může měnit i změnou obchodních podmínek ze strany dodavatele.
S podobnými případy má zkušenost i Energetický regulační úřad (ERÚ), který má na výrobce a dodavatele energií dohlížet. "K problematice data ukončení dodávek jsme loni obdrželi přibližně šest stovek spotřebitelských podnětů," říká předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
Problém je podle ní v energetickém zákoně. Zákonodárcům se do něj podle Vitáskové povedlo napsat, že právo na sdělení data, kdy mohou lidé smlouvu ukončit bez sankcí, mají ve chvíli výpovědi. "A to je problém, protože technicky, právně smlouvu na dobu určitou nevypovídáte. Při doslovném výkladu paragrafů pak máte nárok na sdělení patřičného data, pouze kdybyste podal výpověď ke smlouvě na dobu neurčitou," říká Vitásková. Tam je prý ale toto datum objektivně méně potřeba, protože smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět kdykoliv a po uplynutí výpovědní lhůty můžete odejít k jinému dodavateli.
Změní se faktury
Energetický regulátor prý ale v současnosti nemá na dodavatele ze zákona žádné páky, nepomohlo prý ani naléhání na ministerstvo průmyslu. Proto se nyní rozhodl alespoň částečně situaci vyřešit. V novele vyhlášky o vyúčtování dodávek, která je nyní v připomínkovém řízení, chce změnit podobu faktur, kterou dodavatelé svým zákazníkům posílají. Do budoucna by na nich měli uvádět podrobnosti o smlouvě. Tedy datum uzavření smlouvy, datum, kdy lidé začali elektřinu, teplo nebo plyn od dodavatele odebírat, a termín, do nějž smlouva platí. Uvádět by měli i informace o tom, kdy a za jakých podmínek je možné smlouvu bez sankcí ukončit.
Podle Lukáše Zeleného z dTestu je to krok správným směrem. Ale měl by se prý změnit i zákon. "Řádné vyúčtování se obvykle vyhotovuje jednou za dvanáct měsíců. Proto by bylo vhodné výslovně zahrnout povinnost poskytovat úplné a pravdivé údaje do energetického zákona," uvádí Lukáš Zelený.