Muž z Ústecka má dluhy. Proto chce prodat svou ledvinu

Domácí
9. 3. 2012 16:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Devětatřicetiletý muž z Ústeckého kraje nabídl na internetu k prodeji svou ledvinu. Rozhodl se tak vyřešit tíživou finanční situaci. Na jeho příběh upozornil deník Právo. 

Muž pracuje jako elektrikář, má dluhy okolo 800 tisíc korun a jemu i jeho rodině hrozí, že budou exekučně vystěhováni. "Nacházíme se v situaci, ze které nevidím žádné jiné východisko, než je právě tenhle krok. Nevím, jaká je reálná tržní cena ledviny. Pro mě má cenu záchrany naší rodiny ze situace, ze které už nevíme, jak ven. Těch 800 tisíc korun je to, co v tomto regionu jen tak nevyděláte, a to se práce neštítím. Naopak," začal vyprávět Petr svůj příběh. "Na inzerát už se dva lidé ozvali. Jedna paní se ptala, zda to myslím vážně, a druhý vzkaz byl již konkrétnější. Jeho autor se dotazoval na mou krevní skupinu," dodal.

Trestný čin:

Obchod s orgány je nelegální. V České republice nabídku či poptávku po lidských orgánech zakazuje zákon 285 z roku 2002 Sb. Lidé, kteří inzerují, nabízejí, nebo poptávají orgány se tak dopouštějí trestného činu.

Jak se elektrikář dostal do tíživé situace? Na podnikání si prý nabral velké úvěry. "A když se objevilo několik neseriózních zakázek, tak jsme se začali dostávat do problémů. A jak to tak začíná, nezůstalo jen u toho. Já i manželka jsme během jednoho měsíce havarovali, a přišli jsme tak o obě auta. Nic se nám nestalo, ale auta byla víceméně na odpis. Splátky činily asi 42 tisíc měsíčně. Jeden úvěr, asi 180 tisíc korun, se nám povedlo zcela splatit. Ale splatných jsme měli v té době asi 500 až 600 tisíc korun. Většinu z toho na různých kreditních a debetních kartách, které nám všude nabízeli," pokračuje Petr ve vysvětlování, jak se dostal do finančních problémů.

Firma přivedla lichváře 

V roce 2009 si najal firmu, která mu měla pomoci se splácením úvěrů. Petr s manželkou si přáli sloučit všechny úvěry do jednoho a zástupce firmy jim slíbil, že to zařídí, protože má známé v bankách. 

"Tehdy jsme neměli na placení všech těch úvěrů a dostali jsme se tak do registru dlužníků. S tím člověkem se to táhlo dva tři měsíce a nám postupně začala skákat penále. To byl začátek konce. On tvrdil, že to nějakou dobu trvá, a nakonec nám domů přivedl lichváře. Když odjížděli z Prahy, tak pro nás měli 380 tisíc korun s tím, že jim za půl roku vrátíme o 100 tisíc korun více," vysvětluje dále Petr. "Na to jsem ještě kývl, protože jsem měl indicie, že by se měly podařit nějaké práce a jeden obchod a vše by se tak mohlo dát dohromady. Jenže než dojeli k nám, tak se ta suma smrskla na 265 tisíc, vrátit jsme však měli stále stejně. Já už ale měl závazné telefonické dohody s věřiteli, které už nešlo zrušit, a tak mi nezbylo než podepsat. Kdo si to nezažil, nepochopí," dodal. Zástupce firmy, který jim měl pomoci úvěry sloučit, od té doby nikdy neviděl.

Komplikovanou finanční situaci se pokoušel vyřešit neúspěšným prodejem pozemku, který patří k jejich domu. Manželka, jež je v současné době nezaměstnaná, si pokoušela najít práci, ale je vyučená v potravinářském průmyslu, kterému se v Ústeckém kraji příliš nedaří.

Momentálně se mu podařilo zaplatit dluh lichváři a má podaný návrh na insolvenci, ale nevěří, že by mohl projít. "Nepřejeme si nic jiného než se z té situace nějak dostat. Jsem ochoten dělat opravdu cokoliv, abych svou rodinu zachránil a aby to mé děti tak necítily," ukončil Petr.

Další čtení

ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu klášterních pivovarů lidé ochutnají pivo z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ