Ryšlinková: Z opencard asi profitovali kmotři i Bém

Domácí
23. 4. 2014
Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková.
Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková.

Z projektu pražské karty opencard zřejmě profitovali "pražští kmotři" Roman Janoušek, Ivo Rittig a Pavel Hurda a někdejší městští politici v čele s někdejším primátorem za ODS Pavlem Bémem, řekla sněmovní vyšetřovací komisi k opencard bývalá zastupitelka Jana Ryšlinková. Bém se proti jejím slovům ostře ohradil.

Komise vyslechla vedle Ryšlinkové také advokáta Filipa Hajného, který pro ni zpracoval zhruba před pěti lety trestní oznámení. Další pozvaní, někdejší primátorův náměstek Rudolf Blažek a zástupci auditorských firem se komisi omluvili.

"Je vysoce pravděpodobné, že z toho profitovali pražští kmotři Janoušek, Rittig, Hurda a jejich prostřednictvím politické figury, které mohly rozhodnutí na magistrátu ovlivňovat, v čele s panem Bémem," uvedla Ryšlinková. Bém ji označil za neúspěšnou a zřejmě i zhrzenou politickou osobnost, což je mu prý líto, protože ji dlouho zná. Jako autorka oznámení nemohla podle Béma říci komisi nic jiného.

Pavel Bém."Pouze dodám, že se mi zdálo, že vždy měla trochu jednodušší politické vidění světa," napsal Bém, který zopakoval, že z opencard měli a budou mít prospěch všichni Pražané a návštěvníci metropole, nikoli jeho politická reprezentace.

Hajný trestní oznámení vypracoval zejména na základě auditu projektu opencard, jehož zpracování podnítil Blažek a jehož výsledky byly velmi kritické. Z Hajného vyjádření mimo jiné vyplynulo, že prověrka zpochybnila celý obchodní plán, že byl několikrát porušen zákon o zadávání zakázek, smlouvy mezi městem a provozovatelskou firmou Haguess nebyly vyvážené a projekt byl mimo kontrolu Prahy. Advokát uvedl, že podle auditora byla celá smlouva pro rozpor se zákonem od začátku neplatná.

"Po prostudování podkladů jsem nabyl přesvědčení, že trestní oznámení je opodstatněné," řekl Hajný před komisí. Později, v roce 2010, ho Ryšlinková prý informovala, že státní zastupitelství zrušilo záznam o zahájení vyšetřování. "O důvodech si netroufám spekulovat," poznamenal advokát, který někdejší zastupitelce doporučil, aby se obrátila na nadřízené státní zastupitelství.

Ryšlinková členům komise řekla, že někdejší radní ODS a ČSSD schvalovali v květnu 2009 záměr karty Pražana i na základě podkladu, jenž byl podle ní zpracován na počítači majitele firmy Haguess. Zadání auditu podnítilo podle ní anonymní podání, které asi o tři roky později dostal kontrolní výbor zastupitelů. Na základě prověrky podala Ryšlinková trestní oznámení; potom se dostala do kontaktu s někdejším úředníkem Jiřím Chytilem, který prý poskytl značné množství informací. Chytil byl nedávno spolu s dalšími úředníky v případu opencard zatím nepravomocně odsouzen, ač mu původní vyšetřovatelé údajně slibovali roli utajeného svědka.

Někdejší zastupitelka uvedla, že nabyla dojmu, že vyšetřování někdo brání; později se vyšetřovatelé změnili. Její důvěra ve vyšetřování "klesla na bod mrazu". "Považuji za selhání našeho justičního a vyšetřovacího systému, že vyšetřování kauzy opencard bylo zastaveno a že ti, do jejichž kapes poslali daňoví poplatníci miliony za nic, zůstávají zcela mimo pozornost," dodala Ryšlinková. Projekt stál už více než miliardu korun.

Komise opět zasedne v polovině května. Opět si pozvala Blažka a zástupce auditorů, který se pro dnešek omluvil prý kvůli tomu, že ho magistrát zatím nezprostil mlčenlivosti. Pozvánka přijde i ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO), jež dosud komisi nedodala souhrnnou zprávu o stavu vyšetřování. Komise si vyžádá po různých úřadech další podklady. Kvůli opencard je obviněna většina členů minulé rady ODS a TOP 09 včetně tehdejšího a nynějšího primátora Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (TOP 09).

Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK , Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné