Někdejší generální ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta u pražského městského soudu odmítl obžalobu z toho, že firmu společně se svým synem tuneloval. Podle něj bylo trestní oznámení mstou za to, že Sittové upozornili na předražení jízdenek pro pražský dopravní podnik a údajné vyvádění peněz k lobbistovi Ivu Rittigovi. Sittovi hrozí až osm let vězení za zneužití postavení v obchodním styku, jeho synovi ještě o dva roky více.
Podle obžaloby Sitta coby generální ředitel a místopředseda představenstva Neographu založil v září 2010 konkurenční společnost Nanograph. Nanograph prý poté využíval stroje Neographu, který navíc od nové společnosti údajně bezdůvodně a draze nakupoval papír, jenž pak Nanograph levně vykupoval zpět. Sitta, jemuž státní zástupkyně klade za vinu způsobení škody 2,9 milionu korun, tato tvrzení popřel.
"Nejenže jsem společnosti Neograph nezpůsobil škodu, já jsem jí navíc pomohl k zisku," řekl a zkritizoval práci vyšetřovatele, který si podle něj například neopatřil příslušné účetnictví a "určité věci nechtěl slyšet".
Sitta v úvodu výpovědi spojil svou kauzu s případem údajně předražených jízdenek vyráběných v papírně Neograph. Podle kriminalistů posílala firma na základě smlouvy provizi sedmnáct haléřů z každé jízdenky společnosti Cokeville Assets sídlící na Britských Panenských ostrovech, přičemž peníze prý končily u Rittiga. Obvinění z praní špinavých peněz si v této věci vedle Rittiga a jeho právníků vyslechl tehdejší spolumajitel Neographu Jan Janků.
"Ten příběh vypadá velmi komplikovaně, ale je ve skutečnosti jednoduchý: vyváděly se peníze na Panenské ostrovy. Všechny kroky, které nastaly, jsou obyčejnou mstou za to, že jsme jim způsobili finanční újmu vypovězením smlouvy. Bohužel jsem byl za to potrestán společně s mým synem," uvedl Sitta. Z firmy ho podle něj vyštípali lidé kolem advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal), jejíchž služeb Rittig využívá.
Za smlouvou Neographu s Cokeville Assets stál podle něj Janků. "O výrobu jízdenek pro pražský dopravní podnik jsme usilovali mnoho let, ale bohužel se nám zakázku nedařilo získat, protože jsem nikdy nikomu nedával obálky," popsal. Janků prý přišel s tím, že vlivem svého přítele Rittiga zakázku zajistí.
Důkazy v kauze jízdenek předal policii v roce 2010 tehdejší obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší, kterému následně Nadační fond proti korupci udělil Cenu za odvahu. Aktuální obžaloba tvrdí, že i Sitta junior Neograph tuneloval, a to mimo jiné prostřednictvím své firmy Avium Partners, která prý Neographu vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí. Čtyřiatřicetiletý Sitta, který ke své výpovědi před soudem dostane až ve čtvrtek, celkem údajně způsobil škodu 8,2 milionu korun.
Společně se Sittovými čelí obžalobě právník Martin Kohout, a to za pomoc se založením Avium Partners. Ani on s obžalobou nesouhlasí. "Jsem přesvědčen, že jsem postupoval v souladu s právním řádem a v dobré víře. Stal jsem se jistou obětí sporů, které vznikly ve společnosti Neograph. Situace, která vedla k podání trestního oznámení v této věci, může být aktem odplaty za to, že pan inženýr Sitta upozornil na určité nekalé praktiky," řekl soudnímu senátu. Spolupráce Neographu s Avium Partners podle něj trvala bez problémů až do doby, kdy se Sitta mladší obrátil na policii kvůli údajně předraženým jízdenkám.
Kohouta se dnes zastal i Sitta senior. "Bohužel se s námi svezl jen proto, že s námi byl v nějakém kontaktu. Kdyby byl s námi v kontaktu někdo jiný, tak by to byl někdo jiný," konstatoval.