Státní zástupce v pondělí podal k soudu obžalobu v kauze lobbisty Iva Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické firmy Oleo Chemical. Skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun ze společnosti. O vývoji v případu v pondělí informoval na webu dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Policie obvinila kromě Rittiga například zakladatele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka či Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Jeden z obviněných je podle žalobce označen jako spolupracující.
Borgula podal obžalobu k Městskému soudu v Praze. Týká se podezření ze zkrácení daně, zpronevěry a praní špinavých peněz. Obvinění se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě Borgula spočítal na 19,977.318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,720.040 a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13,306.010 korun.
Protikorupční policie stíhá podezřelé v kauze od loňska, vyšetřování uzavřela letos koncem února. Borgula jména obžalovaných nesdělil, podle dřívějších informací médií jsou mezi nimi Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel firmy Peskim nabízející účetnictví Petr Michal, šéf výroby v Oleo Chemical (OCh) Radomír Kučera, Jana Šádková z firmy Oil Technologies a o spolupracující pozici žádá finanční odborník Jaroslav Kubiska. Všech deset lidí zůstalo na svobodě, návrhy na vazbu zamítl už dříve soud.
Proti Rittigovi nejsou žádná fakta, říká jeho právnička
Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová řekla, že obžaloba je předčasná a nemá důvod. "Myslíme si, že nebyla provedena řada důkazů," uvedla. Výpověď Kubisky prý neobsahuje žádná fakta směřující k Rittigovi. Podobně se vyjádřil advokát Šádkové Jiří Matzner, podle kterého není Kubiska "zásadní svědek" ve vztahu k jeho klientce. Šádkovou podle advokáta policie neobvinila jako hlavního pachatele, ale je stíhána kvůli údajné "nápomoci ke spáchání trestného činu".
"Konečně se dostaneme do rovné pozice se státním zastupitelstvím, které o nás doposud mocensky rozhodovalo," řekla Babáková. "Z pana Kubisky nemám žádnou obavu, ale taktiku si necháme až k soudu. Ve spise není jediný důkaz o jakékoliv trestné činnosti, takže věřím v kladný výsledek nejen pro sebe, ale i pro ostatní obžalované," dodala.
Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z OCh přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets k Rittigovi. Jeden z obviněných šéfů firmy Jirounek to v dřívějším rozhovoru odmítl. Podle něj šlo o standardní poradenství. Podle policie ale nákladné poradenské služby měly ve skutečnosti zajistit pro OCh finančně zajímavou zakázku ohledně pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze.
Kubiska doufá v mírnější trest, obhajoba jeho svědectví zpochybňuje
Kubiska dříve spravoval Rittigovy účty a již dříve při vyšetřování naznačoval, že požádá o spolupracující pozici. Pokud bude nařízeno hlavní líčení, mohl by soud přihlédnout k jeho přiznání a vynést pro něj mírnější trest. Spolupráci obviněného ale nemusí uznat. Kubiskova výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině. Obhájci ostatních obviněných Kubiskovo vyjádření zpochybňují.
Rittig je obžalován i v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby týkající se i bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, Rittigova obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Michala. Soud ale na konci května státnímu zastupitelství obžalobu vrátil k došetření. Podle usnesení soudu vadí, že obžaloba je v utajeném režimu. Žalobci proti rozhodnutí podali stížnost k vrchnímu soudu.
Rittig, Michal, Kmeť a další lobbistův advokát Marek Stubley čelí stíhání také v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical ale souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoliv obvinění stojí na obdobné smlouvě s Cokeville Assets jako v kauze jízdenek. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek.