Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes oklamal radu ústavu při výběrovém řízení, zpochybňování jeho bezúhonnosti ohrožuje důvěryhodnost ústavu a jeho první kroky potvrzují obavy o další směřování ústavu. Uvedla to v Senátu předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová, kterou si horní komora pozvala kvůli sporům o regulérnost volby nového ředitele.
Senát přes nesouhlas levice a lidovců vyzval poté radu ústavu k zadání nezávislé právní analýzy, zda Pernes splňuje podmínky spolehlivosti a bezúhonnosti. Rada by také měla podle Senátu dbát na důsledné naplňování zákonem stanovených úkolů ústavu včetně zpřístupňování dokumentů z období komunismu.
PSALI JSME: Pernes povede ústav totality, i bez dekretu
"Po dvou měsících od výběrového řízení mohu, myslím, zodpovědně říci, že jak v ústním pohovoru, tak neuvedením některých životopisných a profesních údajů jsme byli u vítězného kandidáta několikrát uvedeni v omyl," prohlásila předtím Kavalírová.
Proti tomu se postavil místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) s poukazem na stanovisko čtyř ze sedmi členů rady ústavu, kteří Pernese zvolili. Podle nich bylo výběrové řízení provedeno "zcela standardně a transparentně" pod dohledem advokátní kanceláře.
"Hlasování o jmenování ředitele proběhlo zcela v souladu s jednacím řádem rady," citoval ze stanoviska Pithart. Pernes splnil zákonné předpoklady pro výkon funkce ředitele ústavu, jeho jmenování a nástup do funkce byly plně v souladu s podmínkami výběrového řízení i se zákonem.
Kavalírová nicméně uvedla, že Pernes radě zatajil studium Večerní univerzity marxismu-leninismu, což by mohla být dokonce zákonná překážka pro funkci ředitele ústavu, nebo knihu oslavující převzetí moci komunistickým režimem v únoru 1948. U ředitele ústavu totality je to minimálně nepatřičné, podotkla Kavalírová. "Ústav nemůže vést člověk, u něhož by byly důvody pochybovat o jeho nepodjatosti. Důvěryhodnost instituce, kterou by vedl, by byla ohrožena bez ohledu na to, jak dobře by si počínal," uvedla Kavalírová.
Usnesení Senátu |
Senát Parlamentu České republiky vyslechl zprávu předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů o situaci v ÚSTR. Na jejím základě Senát konstatuje:
- že řešení je zcela v pravomoci Rady ÚSTR, jejíž členové byli zvoleni Senátem |
Ilustrační foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek