Kdo zachrání dálnici D1 před zkázou?
22.03.2008 09:00 Původní zpráva
Jaký je rozdíl mezi dálnicí D1 z Prahy do Brna dnes a před pěti lety? Žádný, jen vozovka je v horším stavu, žertují mezi sebou hořce řidiči. Z někdejších vizí ministerstva dopravy, jak zatočí s kritickým stavem hlavní tuzemské dopravní tepny, zbyly jen sliby. Každý rok se tak opakují situace, kdy tisíce lidí na D1 trčí v kilometrových frontách.
Vskutku velkolepě zněly plány, s nimiž v dubnu 2006 vyrukovalo ministerstvo dopravy. "Počítám, že do dvou let budou informační tabule zhruba na každých dvaceti kilometrech všech českých dálnic," sliboval tehdejší ministr Milan Šimonovský z KDU-ČSL.
FOTOGALERIE Z KOLAPSU D1 NAJDETE ZDE A ZDE.
Na úseku mezi Prahou a Brnem však dodnes řidičům podmínky na dálnici hlásí jen šestice tabulí, tři v každém směru. Slavnější to není ani na ostatních autostrádách: ústecká D8 má informačních panelů pět, jedním se u Olomouce pyšní i rychlostní silnice R35.
Úředníci: Je to v lidech
Odborníci se přitom shodují, že portály s proměnnými dopravními údaji, jsou nejjednodušší cestou, jak snížit nehodovost v rušném provozu.
"Lze tak předejít mnoha nehodám. Řidiče je možné o problémech na dálnici varovat ještě před tím, než do mlhy nebo sněžení vjedou," tvrdí dlouhodobě Jaroslav Heinrich z Centra dopravního výzkumu.
Proměnné dopravní značení se využívá i v okolních státech: lze se s ním setkat na německých dálnicích, silničním průtahu ve Vídni či na vybraných úsecích v Chorvatsku.
ČTĚTE TAKÉ: Na dálnici uvízlo 20 tisíc lidí. Auta pomalu jedou
Ministerští úředníci však namítají, že na bezohlednost českých řidičů jsou i moderní cedule krátké. "I kdybychom jich osadili tisíc, ničemu by to nepomohlo, pokud se podle jejich pokynů nezačnou chovat i sami řidiči," tvrdí mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
A jeho teorii nahrávají i záznamy Jednotného systému dopravních informací o tom, co se ve čtvrtek dopoledne dělo na brněnské D1. V kritickou dobu, tedy okolo desáté hodiny dopoledne, totiž podle dostupných údajů nedodržovalo maximální povolenou rychlost 80 procent řidičů kamionů a deset procent osobních aut. Každý třetí řidič pak opomíjel bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Výsledek? Nejhorší hromadná nehoda v dějinách Česka. Srazilo se téměř dvě stě aut, autobusů a kamionů. Na dálnici bylo uvězněno až dvacet tisíc lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Exkluzivně z D1: Hlavně, že jsem přežil
Světelné tabule přitom už od rána upozorňovaly na nebezpečí námrazy či sněhové přeháňky (viz Co ukazovaly tabule na D1). Tato varování však řidiči ignorovali. Během chvíli se tak na 100. kilometru autostrády vytvořila až třicetikilometrová kolona.
Co ukazovaly tabule na D1? | |
* první nehoda se objevila již po šesté hodině ráno na 128 km na Brno (zobrazena na tabuli na 88,8 km) * od té doby se na všech tabulích střídaly nápisy: nebezpečí námrazy - jeďte opatrně - sněhové přeháňky - kluzká vozovka - místy sněžení * další nehodu hlásily na 139 km po 10 hodině na Brno (tabule 88,8 km) * o pět minut později přibyla nehoda na 127 km na Brno (tabule 88,8 km) * v druhém směru se informace o nehodě na 100. km objevila na tabuli na 124. km poprvé v 10:07, tedy bezprostředně po vzniku. * vše vyvrcholilo informací o uzavření obou směrů na dálnici D1 |
Chybí alternativa
Ani strážci dálnice se však zrovna nepředvedli. Sněhová nadílka začínala houstnout již kolem deváté hodiny ráno. Havárii odstartovala kolize krátce po desáté. Času připravit se na katastrofu tak měli silničáři a hlavně dopravní policisté relativně dostatek.
"Déjednička denně pohltí a vyvrhne desetitisíce aut. Ve čtvrtek jsme zde na vozovku vylili čtyřicet tisíc litrů solanky a vysypali sto šedesát tun soli. Dokud se řidiči nenaučí dodržovat rady a předpisy, nikam se zkrátka nedostaneme," brání se Jaroslav Zvára, hlavní koordinátor projektu Jednotného systému dopravních informací.
Ulehčit zdejším vozovkám mělo rovněž zavedení značky Zimní výbava, která předpisuje šoférům povinné obutí zimních pneumatik. Úřad ji plánoval zavést již v březnu, kvůli připomínkám z ostatních ministerstev se však účinnost vyhlášky posouvá nejdříve na začátek příštího roku.
Podle Hanzelky by však ani tato úprava nezabránila čtvrtečnímu karambolu, jehož následky na dálnici byly viditelné i v pátek. "Na vině byla prudká klimatická změna a lidský faktor," soudí mluvčí Hanzelka.
TAKÉ ČTĚTE: D1 den poté: na dálnici se už opět "závodí"
Bolavým místem Česka je stále nedokončená síť dálnic a rychlostních silnic. V případě krizové situace tak totiž řidiči postrádají možnost, jak se elegantně kolonám vyhnout.
"Nedokončená silnice R35 je klíčový problém v těchto situacích," pokyvuje hlavou Zvára. Dlouhodobé spory ohledně definitivní podoby rychlostní silnice se v týdnu pokusil vyřešit náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Navrhl, aby případné potíže řešil speciální zákon.
"Ten by měl obsahovat korektní narovnání, které by zamezilo spekulacím s pozemky. Nejde tedy o vyvlastňovací nástroj, ale jednorázově ošetřuje veřejné zájmy. Nebude jej možné ani zneužít pro jiné případy," maluje si lidovecký politik.
Vyřešit problém silnice R35, která má tvořit paralelní tah k dálnici D1 z Čech na Moravu, si však vlády plánují již řadu let. Zatím bezúspěšně.
Foto: Jan Schejbal, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.