Klaus: Armáda má <span>bránit vlast,</span> mise jsou jen doplněk

Domácí
12. 11. 2009 09:39
Armáda by měla sloužit hlavně vlasti, myslí si Klaus.
Armáda by měla sloužit hlavně vlasti, myslí si Klaus.

Armáda by měla sloužit hlavně vlasti, myslí si Klaus.Prezident Václav Klaus na velitelském shromáždění české armády prohlásil, že česká armáda by měla být primárně určena k obraně vlasti, zahraniční mise jsou podle něj jen doplňkem. Nynější skandál s vojáky, kteří v misi ISAF v Afghánistánu nosili na přilbách symboly jednotek SS, má podle hlavy státu hlubší příčinu právě v pojetí armádních jednotek nikoliv jako obránců vlasti, ale jako "speciálních jednotek, které mi laici známe z akčních filmů".

Premiér Jan Fischer ale na shromáždění podotkl, že Česko na účast v zahraničních operacích "rozhodně rezignovat nebude".

ČTĚTE TAKÉ: Voják se znakem SS na helmě padělal maturitní vysvědčení
                        Barták propustil vojáky, kteří nosili symboly SS

Prioritou podle Fischera v nejbližší době bude zejména nasazení českých vojáků v Afghánistánu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Klaus svou kritiku mínil jako upozornění, aby armáda chápala své priority komplexně a nezaměřovala se pouze na mise. Pronikání osob s extrémním smýšlením do armády označil za "zcela nepřípustné".

Podle ministra obrany Martina Bartáka armáda ČR není a nebyla expediční armádou, pouze má expediční schopnosti, které vyplývají z členství v NATO. "Tyto schopnosti budeme nadále budovat," řekl Barták na tiskové konferenci.

V prostředí armády, která se zhlédla spíš v akčních filmech než v roli obránců vlasti, se pak podle Klause může dařit kultu násilí a tradicím, které s tradicí české armády nemají nic společného. Podle prezidenta je přitom potřeba podobné prohřešky řešit "citlivě a z podstaty, nikoliv lacině a vnějškově".

Pro premiéra Fischera je prioritou mise v Afghánistánu.Klaus míní, že nyní převládá v současnosti u veřejnosti a zřejmě i v armádě samotné pocit, že je budována jako expediční sbor primárně sloužící v zahraničních misích. Tomu prý začíná odpovídat její struktura, vybavení, ale i image u občanů a také způsob přípravy a výchovy vojáků. "Česká armáda může mít v očích naší veřejnosti autoritu, respekt a podporu, bude-li vnímána jako ozbrojená síla, která primárně a především slouží k obraně naší vlasti," podotkl Klaus.

Několik stovek českých vojáků v současnosti slouží v mírové operaci KFOR v Kosovu, další vojáci pracují v rámci operace Severoatlantické aliance ISAF v Afghánistánu. Právě tam vypukl nynější skandál, kdy dva vojáci na přilbách nosili symboly nacistických jednotek SS a jejich nadřízení podle všeho případ tajili.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek dnes navíc zveřejnil případ čtyř českých vojáků, kteří během působení v misi v Kosovu ve druhé polovině října údajně kouřili marihuanu či hašiš. Podle Picka byli všichni čtyři postaveni mimo službu a jejich kauzu řeší Vojenská policie.

Deník Mladá fronta Dnes v dnešním vydání píše o dalším skandálu v KFOR. Podle listu se jiní čeští vojáci v září opili a poprali. Divokou rvačku, do níž měl být zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie.

Podle Picka se incident stal zhruba před šesti týdny či měsícem v rámci "jedné společenské akce s finskými vojáky". Generál potvrdil, že vojáci konzumovali alkohol, ačkoliv v misi KFOR stejně jako při působení české armády kdekoliv jinde v zahraničí platí striktní "suchý zákon". Popřel ale, že by Češi ve rvačce zranili svého finského kolegu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ