Komunistická tajná policie sledovala v osmdesátých letech po dva roky nynějšího prezidenta Václava Klause. Tajní policisté mu prohledávali kancelář, odposlouchávali ho v práci i doma a četli mu korespondenci. Píše to Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že dosud neznámý spis, který StB na Klause vedla, má k dispozici.
Spis se v archivech ministerstva vnitra skrýval tak dlouho, protože je dobře maskovaný: obsahuje jen číslo a krycí jméno Kluk. "Předpokládal jsem, že mě sledují. Kým jsem sledován, to jsem přesně nevěděl, respektive mě to ani moc nezajímalo," řekl Klaus. Ze spisu vyplývá, že StB sledovala i jeho manželku Livii.
Státní bezpečnost se o Klause začala zajímat hlavně kvůli ekonomickým seminářům, které tehdy pořádal. Jeden z jejich účastníků Klause udal, že na semináře zve i lidi, kteří smýšlejí "nemarxisticky a pravicově". StB si také nechala obstarat seznamy sousedů a účastníků "Klausových lekcí". Snažila se mezi nimi najít agenty, kteří by byli ochotní udávat.
Z okolí současného prezidenta se rekrutovalo pět agentů, kteří informovali StB o tom, co se okolo Klause dělo. Mezi udáními je možné najít i toto: "K osobě Klause Pramen uvedl, že z jeho jednání a chování je znát, že se cítí jako zneuznaný génius."
Po dvou letech sledování se StB rozhodla, že Klausovy semináře musejí skončit. Stačil na to jediný varovný dopis na vedení Státní banky československé, kde Klaus v 70. a 80. letech pracoval. Představitelé banky pak okamžitě další semináře zatrhli.
Foto: Robert Zlatohlávek