Prezident Václav Klaus se v pondělí v New Yorku ohradil vůči vyjádřením premiéra Petra Nečase k jeho vetu důchodové reformy. Předseda vlády uvedl, že prezident některými rozhodnutími nepřispívá ke stabilitě vlády a že jeho argumenty slýchá od "socialistů a komunistů". Klaus řekl, že je nerad, že Nečas jeho veto zlehčuje. Premiér podle něj jeho názory na věc zná dlouho a dnešní krok mohl předpokládat.
"Můj názor na tu reformu nebyl bleskem z čistého nebe. Já myslím, že to pan premiér mohl očekávat. To je první věc. Úvaha o tom, jestli jsou toto podobné názory těm, či oněm, to já myslím, že je falešné. On ví, jaké jsou mé názory na tyto věci," řekl Klaus, který v pondělí na Manhattanu představil anglické vydání své knihy Evropská integrace bez iluzí.
Klaus v pondělí vetoval návrh zákona, který má od příštího roku zavést druhý pilíř důchodové reformy, tedy spoření na důchod u fondů. Své veto - v září už třetí - zdůvodnil tím, že o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně, ani ve společnosti.
"Změna penzijního systému je něco, co ovlivní deset milionů lidí v následujících desítkách let a v tu chvíli si myslím, že musí být nalezen elementární konsenzus, jak v odborné sféře, tak v politické rovině, tak ve veřejnosti jako takové. A já myslím, že tento elementární konsenzus tady není a to je pro prezidenta hlavním důvodem jeho veta," řekl Klaus.
Zároveň podotkl, že v české politice považuje za nešťastné, že "kdo je na druhé straně politicky, je zásadní nepřítel". Opozici je podle něj v "takto rozpolceném parlamentu" možné přehlasovávat u drobných zákonů. "Ale nemyslím si, že takovouto cestou je možné prosadit věci, jako je změna penzijního systému," uvedl.
Za "naprostou náhodu" pak označil skutečnost, že pondělní veto bylo již třetím v tomto měsíci. Dodal, že sám veta nepočítá. "To počítá někdo jiný, mě to vůbec nenapadlo to sečítat dohromady. Samozřejmě jsem si vědom, že veto důchodové reformy je vážnější věc než veto malé novely trestního zákona, proto jsem o tom samozřejmě velmi dlouho uvažoval," uvedl prezident, který nyní v New Yorku vede českou delegaci na zasedání Valného shromáždění OSN.
Dodal, že se mu tentokrát zdálo nedůstojné zákon pouze nepodepsat, jako to v případě penzijní reformy učinil loni. Tehdy prý nechtěl po bouřlivých debatách ve sněmovně ještě více přilévat oleje do ohně. "V tomto smyslu jsem tehdy ustoupil k tomuto kroku nepodepsání. Teď se mi to zdálo potřebné, abych to udělal," řekl Klaus.
Svým dnešním vetem vládě zkomplikoval situaci. Pokud bude chtít jednu z klíčových částí svého programu prosadit, bude muset kabinet při opakovaném hlasování sehnat ve dvousetčlenné sněmovně nejméně 101 hlasů. Někteří poslanci ODS ovšem už dali najevo, že s podporou této části reformy nyní váhají. Zatímco opozice a odbory Klausův krok vítají, premiér a šéf ODS Petr Nečas jej kritizoval. Novinářům řekl, že Klausovy argumenty k vetu zná velmi dobře a že je už rok slýchá "od představitelů komunistů, socialistů a odborů".
Klaus v pondělí v New Yorku při představení své knihy, která v anglickém vydání nese název Europe: The Shattering of Ilusions, na setkání pořádaném organizací Hudsonský institut na vysoké škole Hunter College zopakoval svou kritiku současné podoby evropské sedmadvacítky. Evropská unie podle něj potřebuje systematickou změnu podobně jako Československo na počátku 90. let minulého století. Každá další prodleva při řešení současné hluboké krize spolku jenom zvyšuje náklady. Klaus zároveň zdůraznil, že Evropa by se podle něj měla vrátit k liberalizaci a integraci, a ne se snažit o unifikaci rozdílných členských zemí.