Klaus podle klimatologa popírá vědecké poznatky
21.03.2007 17:27
Odpovědi Václava Klause americkému Kongresu na dotazy týkající se globálních klimatických změn se dotkly českých klimatologů. Podle vědce Jana Pretela prezident v textu zaslaném Kongresu popřel vědecké poznatky. Nejen badatelům vadí, že prezident přirovnává environmentalismus ke komunismu. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka se Klaus zesměšní a poškodí i pověst Česka.
"Ztotožňuji se s prezidentovými obavami, aby kroky směřované proti globálnímu změnám nebyly příliš nákladné," řekl Pretel. Badatel Českého hydrometeorologického ústavu reprezentuje českou klimatologii na mezinárodních fórech. Klaus a jeho poradci podle něj nepochopili podstatu zpráv vydávaných Mezinárodním panelem pro změny klimatu (IPCC). "Vzali si pouze nejkritičtější scénář, nepracují s tím, že scénáře popisují různé fáze vývoje," konstatoval. Prezident podle něj také chybuje, když popírá, že si člověk sám planetu ničí.
Pretel nedokáže pochopit, co Klaus myslí slovy o tom, že zatímco některé pouště se mohou v budoucnu rozšiřovat a některé břehy oceánů mohou být zaplaveny vodou, ohromné části Země - dosud neobydlené kvůli drsnému, studenému klimatu - by se mohly stát úrodnými oblastmi. "Nemá představu, jak to tam vypadá," uvedl Pretl s odkazem na místa, která se postupně proměňují v poušť.
"Že by se lidé ze zaplaveného Bangladéše nebo vyschlé Afriky měli přestěhovat na Sibiř jen proto, aby obstarožní průmyslové podniky mohly pokračovat ve vysokých exhalacích," reagoval ještě ostřeji Vojtěch Kotecký z ekologického sdružení Hnutí Duha.
Klaus má nepodložené názory
"Možná, že si Kongres myslí, že je dobré spojit pohled odborníků a politiků," řekl amerikanista a bývalý senátor Josef Jařab. Klaus podle jeho názoru střílí v případě environmentálních otázek od boku nezodpovědná prohlášení. Vychází přitom pouze z vlastního přesvědčení, nikoli hlubšího zkoumání, míní.
Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) má i prezident právo vyjádřit svůj názor. "Je to jeho názor, zeptejte se Václava Klause, jak to zamýšlel," řekl předseda vlády. Dodal nicméně, že řada aspektů toho, co prezident říká, je mu blízká.
"My jsme se zavázali k celé řadě cílů, které jsou prosazovány v Evropské unii. V tomto smyslu děláme reálnou politiku, je to politika kompromisů a konsensu 27 států," popsal Topolánek českou pozici.
Argumentaci, kterou Klaus na dotazy kongresmanů odpověděl, má Kotecký za ideologicky zabarvenou. "(Klaus) se nepře s propočty klimatologů a ekonomů, ani jim nepřitakává, ale jednoduše se jimi nezabývá. V celém čtyřstránkovém textu není jediné číslo, jediný konkrétní údaj, jediný příklad, jediná statistika. Omezuje se na vágní ideologické slogany," řekl Kotecký.
Prezident představuje vyhraněný postoj
Zda Klausovy názory vyvolají pozitivní nebo negativní ohlas, bude podle brněnského politologa a specialisty na Spojené státy Břetislava Dančáka záviset na tom, kolik posluchačů se stejným postojem ke světu osloví. Výběr Klause stojí nicméně podle Dančáka za pozornost. Není výjimkou, že se tematických slyšení na půdě Kongresu účastní lidé jiných národností. Pozván je většinou expert nebo člověk, který zastává vyhraněný názor. Velmi častá ale vystoupení osobností mimo okruh amerických badatelských organizací podle Dančáka nejsou. V případě Klause hrál podle politologa roli jeho konzistentní názor na ekologické nevládní organizace, který prezident prezentuje na evropské půdě i v USA.
Pretel dosud z řad svých kolegů dotazy na názory českého prezidenta nezaznamenal. Jak tomu bude v budoucnu, nedokáže předpovědět, bude podle něj záležet na tom, kolik prostoru dají tématu média.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.