Klaus prohrál. Ústavní soud dal Lisabonu zelenou
26.11.2008 10:05 Původní zpráva Aktualizováno 26.11. 14:24
Lisabonská smlouva není v rozporu s českým ústavním pořádkem, rozhodl Ústavní soud. Česko tak smí pokračovat v ratifikaci smlouvy, jež má reformovat Evropskou unii.
Ústavní soud však v odůvodnění připustil, že možná lisabonskou smlouvu nezkoumal naposledy. Skupině poslanců, senátorů a prezidentovi zůstává možnost znovu podat návrh na posouzení souladu jiné části smlouvy s českým ústavním pořádkem. Návrh mohou podat v dalších fázích ratifikace smlouvy.
Důvodem je to, že soud tentokrát nehodnotil dokument jako celek, ale pouze ty jeho části, proti nimž dostal konkrétní argumenty.
Soud: Státy jsou suverénní, mohou z EU odejít
Soud v odůvodnění zdůraznil, že v lisabonské smlouvě zůstává zachováno právo členských států odejít z Evropské unie. "Je to nesporné potvrzení trvající suverenity členských států," uvedl soudce zpravodaj Vojen Güttler. Doplnil, že přenesení kompetencí národních vlád na evropské orgány je podmíněné a platí pouze tehdy, pokud tím nejsou ohroženy základy práva a suverenity členského státu.
Soudce zpravodaj četl odůvodnění více než tři hodiny. "Rozhodnutí pro mě není zklamáním, protože je patrné, že bylo psáno dávno před mým vystoupením," řekl novinářům prezident Václav Klaus, když opustil soudní síň. Dodal, že takový výsledek čekal. Podle prezidenta se Ústavní soud nevypořádal s jeho argumenty a přenesl téma z roviny právní do roviny politické. Podle Klausových informací se "vzmužili jen jeden dva soudci z patnácti". Prezident vyjádřil přání, aby při dalším pokračování ratifikace začala seriózní diskuse o tom, co lisabonská smlouva pro Českou republiku znamená.
Ústavní soud poměr hlasování v patnáctičlenném plénu nezveřejňuje. Pracovníci analytického oddělení soudu ve shrnutí nálezu uvedli, že rozhodnutí bylo jednoznačné a že žádný soudce si nevyhradil odlišné stanovisko ani k výroku, ani k odůvodnění nálezu.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus pokáral ústavní soudce, ti se zavřeli a přemýšlejí
Ústavní soud odročil lisabonskou smlouvu na středu
Strana zelených ihned po zveřejnění verdiktu oznámila, že požádá o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, aby smlouva mohla být co nejrychleji ratifikována. Čtyřčlenný poslanecký klub zelených se obrací na všechny poslance, aby získal padesát podpisů potřebných ke svolání schůze.
Česko je v Evropské unii poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čekalo se právě na stanovisko patnáctky ústavních soudců. Dosud ve všech zemích našla smlouva podporu, jen v Irsku ji občané odmítli v referendu a v Německu a Polsku ji zatím nepodepsali prezidenti.
V úterý si ústavní soudci vyslechli kritiku smlouvy z úst prezidenta Václava Klause i chválu dokumentu přednesenou vicepremiérem Alexandrem Vondrou (ODS). Podle Klause měli soudci rozhodnout tak, že smlouva není v souladu s ústavním pořádkem, mohla by omezit svrchovanost Česka a dát evropským orgánům příliš velkou pravomoc. Vondra podobné obavy odmítl.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus přijede do Brna i ve středu. Soudci kvaltují
Brno nemůže přijít Klausovi na jméno. Zase je z něj Havel
Foto: Jan Schejbal, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.