Boj s terorismem lze vést jedinou cestou - zastavit migraci a všechny uprchlíky vracet zpět do jejich zemí, míní exprezident Václav Klaus. Navzdory hrozbě, že do Evropy pustí 2,5 milionu běženců, by nerušil vízovou povinnost Turecku. Naopak by prý Turky vzal do EU. "Pokud by to přispělo k tomu, aby EU byla rozbita, tak bych to jedině uvítal," říká.
Po nedávné sérii teroristických útoků napsal váš syn Václav, že nevidí "jinou cestu než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice". Myslíte, že je čas z EU vystoupit?
Když zmiňujete sérii teroristických útoků, tak moje první otázka je, co se ještě musí stát, aby lidi v Evropě i u nás konečně otevřeli oči a začali tuto věc brát vážně. Mě to trošku deprimuje, protože je vidět, že necitlivost masy veřejnosti na cokoli - včetně věcí tohoto typu - je pořád daleko větší, než bychom předpokládali a než bychom si přáli. To podle mě trošku přesahuje otázku, jestli z Evropské unie vystoupit, nevystoupit a tak dále. Druhou věcí je, jestli by teď rychle pomohlo, kdyby Česká republika vystoupila z Evropské unie. To navíc nepovažuji za realistické, protože vidím garnituru dominantních českých politiků, z nichž si to nepřeje ani jeden. Než se mezi ně vloudí někdo, kdo by si to přál, tak podle mě uplyne ještě hodně vody. A když to nepokládám v danou chvíli - za to v danou chvíli dávám tři vykřičníky - za realistické, tak mě příliš nezajímá se tím zabývat.
Po oné sérii teroristických činů bylo s podivem sledovat, jak řada evropských politiků v první řadě zjišťuje, zda šlo o některého z migrantů, jestli byl z Islámského státu anebo zda šlo "jen" o "obyčejného" psychopata. Bavorský ministr vnitra chtěl docela seriózně vyšetřovat, zda se syrský atentátník, který se vyhodil do povětří před branami hudebního festivalu v Ansbachu, pouze nepokoušel o sebevraždu bez úmyslu zranit další lidi. Co tomu říkáte?
Na to se nedá říct nic jiného, než že to je absurdní, nesmyslné, dětinské. Přidávat k tomu nějaké silnější adjektivum prostě nemá smysl. Myšlenka, že si tito lidé nevidí na špičku nosu, se mi nezdá pravděpodobná. Myslím, že tak absolutně hloupí - jak říkají moji synové "s IQ méně čtyři" - určitě nejsou. Takže je to nějaký evidentní záměr.
Po podřezání kněze v severní Francii i prezident Hollande prohlásil, že jsme ve válce. Jsme v ní podle vás? A pokud ano, kdo s kým přesně ji vede a kdo tomu velí?
No, tak já nejsem pro nadsázky tohoto typu. Pokud to není použito jen jako lehce míněný slovní obrat. Ve válce prostě určitě nejsme. A jestli jsme ve válce, tak ve válce - a tady bych ten obrat použil - sami se sebou v Evropě. Došlo k obrovskému rozpolcení mlčící většiny zdravě uvažujících lidí s evropskými, hodí se mi to ruské slovo, věrchuškami, s evropskou elitou. Ano, tady se schyluje k válce a tato válka může mít skutečně dalekosáhlé důsledky. Ve svých projevech připomínám slavnou sto let starou knížku La rebelión de las masas (Vzpoura davů) španělského myslitele Josého Ortegy y Gasseta. A říkám: vidím, že rozpor mezi těmito dvěma skupinami lidí hrozí vypuknutím jisté la rebelión de las masas.
* Co si myslí o německé kancléřce Angele Merkelové?
* Jak nahlíží na puč v Turecku?
* Jaký postup by doporučil v boji proti terorismu?
* Co říká o plánovaném přijetí 80 uprchlíků ze Sýrie?
* Co si myslí o policejní reorganizaci?
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 8. SRPNA.