Klaus se plete. Ale Evropě dochází čas, tvrdí právník

Domácí
21. 9. 2015 19:05
Uprchlický tábor v u slovinského města Obrežje.
Uprchlický tábor v u slovinského města Obrežje.

Evropská unie se kvůli uprchlické krizi nerozpadne, nové závory na hranicích nevzniknou, říká právník a politolog Ivo Šlosarčík. Nebezpečí však vidí v nedostatku času a v tom, že politici některých členských zemí populisticky kopírují nálady a strach voličů.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Má pravdu Václav Klaus, že uprchlíci rozloží Evropu?

Ne, prostě ne.

Proč jste si tak jist? Vždyť ze Západu na Východ a obráceně létají kvůli migrantům stále ostřejší slova.

Evropa se na řešení nakonec shodne, jen na to potřebuje čas. Dnes je podobná situace jako v roce 2010, kdy se propadly ekonomiky Řecka, Irska, Portugalska. Tehdy šlo o balík pravidel na fungování eurozóny, dnes o pravidla upravující udělení azylu a jak zacházet s  migranty. V obou případech se ukázalo, že stávající pravidla nestačí. Některé státy je považovaly za nespravedlivá, jako křivdu a začaly je obcházet a nedodržovat. To způsobí vždy chaos. Evropská unie se však díky krizím posouvá vpřed. To je ale optimistický pohled na současné dění, uznávám.

A jaký je tedy pesimistický pohled?

Obávám se, aby některé členské státy současná krize nesváděla k omezení svobod a zavádění neliberálních opatření, k přitažení šroubů ne vůči uprchlíkům, ale vůči domácímu obyvatelstvu. Třeba Maďarsko je v nepříjemné situaci, jako stát první linie je vystaveno obrovské vlně uprchlíků, na hranicích má nekooperující státy jako Srbsko, i když tomu se také nelze divit, a čelí zmateným vzkazům z Berlína: jednou "nepouštějte uprchlíky", podruhé "posílejte je sem". V takovém případě hrozí pokušení přijmout legislativu omezující domácí obyvatelstvo nebo opozici.

Profesor Ivo Šlosarčík.Právě Maďarsko je kritizováno kvůli kontroverzním zákonům proti uprchlíkům. Nehrozí radikalizace a odklon od liberální demokracie i jinde v Evropě?

Není to všude, dokonce země, jako je Itálie nebo Řecko, které jsou pod velkým tlakem uprchlíků, žádnou neliberální legislativu nepřipravují.

Výsledkem uprchlické krize je nicméně nefungující schengenský systém. Obnoví se v Evropě hranice mezi členskými státy?

Osobně si myslím, že "schengen" neskončí, ale dozná nejspíš změn. Je to samozřejmě věštění z křišťálové koule, podobně jako před pěti lety odhad, jestli Řecko opustí eurozónu. Dnes je to podobné, ale já si myslím, že i Němci si uvědomují výhody volného pohybu osob. I jejich kamiony by stály na hranicích. Národní hranice mohou být pod větší policejní kontrolou, ale neobnoví se závory a budky. Zpřísní se pravidla registrace uprchlíků a jejich dodržování. Dnes se leccos toleruje. Státy nevědí a ani nechtějí vědět, kam míří toky běženců po Evropě. To je největším bezpečnostním i politickým nebezpečím této doby.

Čtěte TÝDEN!* Proč Evropa vypadá bezradně?

* Uhájí Češi svou pozici?

* Proč Německo mluví každou chvíli jinak?

* Mají pořád staré země ke státům střední Evropy přezíravý pohled?

* Projdou kvóty na přerozdělení uprchlíků i přes protesty visegrádských zemí?

* Nezhnědne Evropa?

* Proč budí obavy Evropanů právě současná migrační vlna, když v minulosti bylo migrantů mnohem více?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 21. září.

Autor: David JarešFoto: Radek Cihla

Další čtení

ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu klášterních pivovarů lidé ochutnají pivo z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ