Oslavy 91. výročí vzniku samostatného Československa vyvrcholily udělováním státních vyznamenání. Václav Klaus jich na Pražském hradě předal 23. Medaili Za zásluhy si odnesli Karel Gott, Eva Pilarová nebo Josef Váňa.
Prezident letos ocenil 23 osobností z řad válečných hrdinů, vědců a umělců. Jako první udělil prezident Řád bílého lva bojovému letci Otakaru Černému, in memoriam. Černý před 14 dny zemřel, řád převzal jeho syn Richard.
SEZNAM VYZNAMENANÝCH SI PŘEČTĚTE ZDE
Černý byl za druhé světové války dvakrát sestřelen, z německého zajetí uprchl. Po nástupu komunismu byl odsouzen k těžkému žaláři, podařilo se mu prchnout do Velké Británie.
Ocenění se dostalo také válečnému hrdinovi Imrichu Gablechovi. Bojový pilot byl po únoru 1948 vyhozen z armády.
PROJEV PREZIDENTA VÁCLAVA KLAUSE SI PŘEČTĚTE ZDE
Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy převzala předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková a 2. třídy účastník protinacistického a protikomunistického odboje František Šedivý. Masarykův řád 3. třídy obdrželi Josefína Napravilová, která hledala české děti zavlečené nacisty po celé Evropě, a kněz a básník pronásledovaný komunistickým režimem Josef Veselý. Řád 4. třídy propůjčil doktoru Pavlu Žákovi, rovněž perzekvovanému za totality.
ČTĚTE TAKÉ: Další pocta pro nezmara Váňu: medaile od Klause
Dvořáková na shromáždění v Národním muzeu k výročí vzniku Československa chválila Klause za jeho podmínku pro ratifikaci lisabonské smlouvy. Varovala také před údajně rostoucím vlivem sudetských Němců v příhraničních regionech a obula se do politiků.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfka bojovníků se zastala Klause a pustila se do politiků
Den vyznamenání a kladení věnců. Vlček vede
Karel Gott. Hvězda, které se vždy odpouští
Medaili Za hrdinství dostal in memoriam Boleslav Staněk, velitel dobrovolných hasičů, který tragicky zahynul v červnu při povodních na Jesenicku. Medaili Za zásluhy si odnesl i zpěvák Karel Gott a zpěvačka Eva Pilarová. Z řad vědců prezident vyznamenal diabetologa Vladimíra Bartoše nebo astronoma Zdeňka Ceplechu.
Po šestém vítězství Velké pardubické úspěšný rok završil žokej Josef Váňa, který si z Hradu odnesl také medaili Za zásluhy.
V úvodním projevu Klaus připomněl v souvislosti s blížícím se dvacátým výročí sametové revoluce narůstající společenskou nespokojenost. "Nedůvěra k politikům i k státním institucím spíše narůstá," zdůraznil prezident. Zároveň ale občany vyzýval, aby nerezignovali a dali svůj názor najevo vysokou účastí ve volbách.
Podle Klause by lidé neměli podléhat módním a takzvaně politicky korektním názorům, i když jsou jim vnucovány jako jediná možná cesta. Týká se to podle něj předávání suverénních pravomocí Evropské unii, ale například i registrovaného partnerství, potratů, eutanazie, kouření na veřejnosti, či postoje k drogám. Prezident se nicméně vyhnul ostrým vyjádřením a nevěnoval se přímo ani lisabonské smlouvě, kvůli níž se na něj upírá pozornost Česka i celé Evropy.
Česko by se podle prezidenta mělo co nejracionálněji podílet na evropské integraci, mělo by ale mít na paměti, že není cílem sama o sobě. "Na každý další krok rozšiřování a prohlubování Evropské unie se proto dívejme podle toho, nakolik přispívá ke zvyšování naší svobody a prosperity. Jiné kritérium před dějinami neobstojí," řekl.
Foto: Robert Zlatohlávek