Klaus vyznamenal Rašku, Renčína, vědce i odbojáře

Domácí
28. 10. 2011 20:31
Václav Klaus vyznamenal 21 osobností.
Václav Klaus vyznamenal 21 osobností.

V den 93. výročí vzniku samostatného Československa vyznamenal prezident republiky Václav Klaus nejvyšším státním vyznamenáním - Řádem Bílého lva - Mikuláše Končického, Jana Velíka a Václava Djačuka, veterány východní fronty z druhé světové války. Klaus je ocenil za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu. Celkově vyznamenal prezident 21 osobností.

Řád Bílého lva dostal Jan Velík.Řád Tomáše Garrigua Masaryka Klaus propůjčil sedmi lidem za zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv. Převzali je jedna ze zakladatelek Mezinárodního sdružení Terezínská iniciativa Dagmar Lieblová, předseda Svazu Pomocných technických praporů Vladimír Lopaťuk, protikomunističtí odbojáři Karel Páral, Ladislav Suchomel, František Suchý a Marie Škarecká a řádová sestra Anna Magdalena Schwarzová, jež zažila perzekuce za nacismu i za socialismu.

Medailí Za zásluhy byli vyznamenáni kardiochirurg Jan Černý, podnikatel, zakladatel a ředitel firmy na inovativní nemocniční lůžka Zbyněk Frolík, překladatel Shakespeara Martin Hilský, manažer a vysokoškolský učitel Jan Kruliš-Randa, jenž v emigraci spolupracoval s protikomunistickým exilem.

Medaili obdrželi rovněž americký klimatolog a geolog českého původu Jiří Kukla a teolog Petr Piťha. Stejné ocenění dostali také známý karikaturista Vladimír Renčín, jazzman Emil Viklický a zakladatel Černého divadla Jiří Srnec.

Za sportovní výkony byl oceněn první český olympijský vítěz na zimních hrách, skokan na lyžích Jiří Raška.

Medaili Za hrdinství Klaus udělil Davidu Sukačovi, mladíkovi, jenž loni pomohl kamarádovi tonoucímu v řece Ostravici v Ostravě-Habrůvce. Chlapec se zachránil, ale tehdy šestnáctiletého Sukače strhl vodní vír a sám utonul.

Rozhovor s vyznamenaným překladatelem Martinem Hilským si můžete přečíst v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 31. října 2011.

"Insignie jsou od společnosti Petra Kazdy. Jsou umístěny ve skladu státních vyznamenání, kde jsou všechny insignie řádů. Ve chvíli, kdy dojdou, se objednávají nové kusy," popisuje zákulisí státních vyznamenání prezidentův mluvčí Radim Ochvat. A nejde o levnou legraci. Jeden řetěz Bílého lva vyjde na 30 až 40 tisíc korun. Zadarmo není ani údržba insignií.

Vyznamenání za zásluhy dostali mimo jiné i Emil Viklický a Jiří Srnec.Zatímco medaile si mohou ocenění nechat a odkázat je vnoučatům, řády hradní kancelář jen propůjčuje (vyjma ocenění cizích státních příslušníků) a mají se po smrti jejich nositelů vracet. "Nikdo je ale fakticky po pozůstalých nevymáhá," říká tajemník sněmovního podvýboru pro udělování státních vyznamenání Rudolf Kubát. Průšvih by ovšem podle něj byl, kdyby se třeba novodobý Řád Bílého lva objevil v internetové aukci. "Velice snadno by šlo dohledat, komu patřil. Všechny jsou označené," varuje.

Obchodování s historickými metály přitom není zcela ojedinělé. Loni dokonce jeden řád kdosi nabízel na internetu přesně v den udílení vyznamenání. Za 35 tisíc korun i s dokladem o původu. Šlo prý o řád udělený za položení prvního kamene při obnovení Lidic v roce 1947.

Poučme se z historie a opřeme se o tradiční hodnoty

Mezi vyznamenanými byl i Jiří Raška.V projevu před udělováním vyznamenání Klaus vyzval, aby se současníci učili z historie a národních tradic. Současně vyzval k překonávání rozporů ve společnosti, mezi "nejrůznějšími menšinami a většinami". Podle prezidenta patří mezi problémy dneška také zhrubnutí veřejného prostoru, mezi jehož projevy počítá i "nemocná média", která se propůjčují k denunciaci nepohodlných osob. Cestou k nápravě potom je návrat a respekt k tradičním hodnotám, soudí prezident.

Ačkoli České republice nehrozí rozvrat jako koncem 30. let minulého století, společnost podle Klause nežije v klidu, v uspokojení a v bezstarostnosti. Komunita má podle Klause trhliny.

Chybí podle Klause schopnost naslouchat argumentům druhé strany, kvůli sporům se problémy často pragmaticky neřeší. Současný "neklid" přitom podle něho nevychází z materiální chudoby, v základních parametrech je nyní blahobyt největší v dějinách.

Je podle něho přirozené, že nepanuje shoda na penzijním systému, typu maturity nebo na způsobu výběru vítězů veřejných zakázek. V současné složité situaci je třeba hledat shodu v důležitých věcech, jako je například respekt k práci.


Celý projev prezidenta si můžete přečíst ZDE


Další čtení

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10
Autor: FOTO:FORTEPAN / Szent-tamási Mihály, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145347681

Monstrózní Stalinův pomník vydržel na Letné sedm let

Domácí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ