Odsouzený politik
"Kmotr ze severu" do vězení nechce. Novák běhá po lékařích
08.08.2012 17:30 Původní zpráva
Jeden z nejvlivnějších politiků ODS v severních Čechách, bývalý senátor a primátor Chomutova Alexandr Novák, by měl kvůli braní úplatku nastoupit čtyřleté vězení. Muži, kterého někdejší premiér a předseda ódéesky Mirek Topolánek ocejchoval nálepkou stranického kmotra, se ale za mříže očividně nechce. Prostřednictvím advokáta požádá o pomoc nového ministra spravedlnosti a podá i stížnost k Ústavnímu soudu. Novák se bude chtít zřejmě trestu vyhnout i kvůli údajně chatrnému zdraví.
V posledních týdnech mohou návštěvníci chomutovské nemocnice zažívat zajímavý úkaz. Šedá eminence a mocný "regionální kmotr" ODS Alexandr Novák, kterého mnozí považují kvůli opakujícím se střetům se zákonem za prototyp šíbra, pobíhá po chodbách mezi jednotlivými ordinacemi s chorobopisy v rukou. Zda to souvisí s faktem, že má v dohledné době nastoupit do vězení, se lze jenom dohadovat.
"Potkal jsem ho tu poslední dobou několikrát. Pobíhal po chodbě se zdravotní dokumentací a bodyguardem v zádech. Nevím ale, k jakému specialistovi dochází. Nestopoval jsem ho," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z pacientů nemocnice, který musí do nemocnice pravidelně docházet.
Sám Novák svoje pobyty v nemocnici nekomentoval. Nezvedá telefon a na dotazy nereaguje. Jeho advokát Jan Růžek však podotkl, že velmi aktivní politik má zdravotní problémy delší dobu. "Nevím, co dělal v nemocnici. On má ale zdravotní problémy dlouhodobě," uvedl Růžek.
Ani dotazy ohledně případné žádosti o odklad trestu ze zdravotních důvodů nekomentoval jednoznačně. "Já přece nemohu vědět, jestli nedostane infarkt. My jsme zatím nedostali ani písemné vyhotovení rozsudku, natož vyrozumění o datu nástupu trestu," doplnil advokát.
Není jasné, zda se Novák pokusí zajistit svobodu díky lékařům, boj o svobodu ale nehodlá vzdát. Obhájce Jan Růžek totiž on-line deníku TÝDEN.CZ sdělil, že po obdržení verdiktu hodlá podat hned dva opravné prostředky. Svou naději exsenátor upíná ke stížnosti k Ústavnímu soudu. Hodlá také podat podnět k stížnosti pro porušení zákona do rukou nového ministra spravedlnosti a stranického kolegy Pavla Blažka, jenž pak bude muset rozhodnout.
Prozatím však všechno vázne na komunikaci mezi soudy. Prvoinstanční Okresní soud v Chomutově, který bude o nástupu trestu rozhodovat, prozatím nedostal od odvolacího krajského soudu odůvodnění rozsudku ani spis. "Právě proto nemůže být vydána výzva k nástupu trestu ani rozhodováno o případném odkladu," sdělil místopředseda tamního soudu a jmenovec senátora Ivan Novák.
Miliony zůstaly
Novákův případ se protahoval řadu let. O co v něm konkrétně šlo? V roce 1999 město za Novákova primátorování prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 300 milionů korun německé firmě VNG. Podle policejních vyšetřovatelů a žalobce skončil úplatek ve výši 44 milionů přes postředníka Petera Schmela u kyperské firmy a později na soukromém účtu Novákovy manželky v Rakousku.
Novák se celou dobu hájí tím, že manželka dostala peníze jako půjčku na podnikání v Rakousku. Žalobkyně ale u soudu transakce popisovala za "promyšlený a rafinovaný způsob převodu peněz přes několik účtů".
Přestože se soud ztotožnil s tvrzením státního zastupitelství a poslal nakonec Nováka za mříže, z celé částky úplatku mu uložil zaplatit pouze 5 milionů korun. Tento fakt se stal i terčem kritiky některých nevládních organizací.
Vlivný politik si přitom za to, že pravděpodobně skončí za mřížemi, může především sám. Původní verdikt Okresního soudu v Chomutově mu totiž uložil vedle zaplacení stejné peněžité částky pouze dvouletou podmínku. Novák ji nepřijal a odvolal se, což se mu nakonec vymstilo. Spolu s Novákem byl odsouzen i zmiňovaný Peter Schmel, který ovšem nenávratně zmizel a před časem byl oficiálně prohlášen za mrtvého.
Solární baron
Alexandr Novák není jen vlivný politik, ale i velmi čilý podnikatel. Podle zjištění časopisu TÝDEN z roku 2010 v posledních letech nakoupil přes dva miliony metrů čtverečních půdy převážně na severu Čech. Některé z těchto lokalit obratně využil a například na Teplicku na jeho pozemku vznikl solární park. Měl ovšem jako mnohé další Novákovo podnikání vadu na kráse. Nebyl řádně povolen a zkolaudován. Úřady teprve zpětně elektrárnu zkolaudovaly. Redaktoři TÝDNE Novákovy kšefty s nemovitostmi, které prováděl často ze velmi nízké ceny přes pozemkový fond, vyčíslili na více než 28 milionů korun, což neodpovídalo jeho daňovým přiznáním, a proto na exsenátora podali trestní oznámení pracovníci Finančně analytického útvaru ministerstva financí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.