Kníže Kinský <span>nebude pohřben</span> v rodinné hrobce

Domácí
6. 4. 2009 17:26
Palác Kinských v Praze.
Palác Kinských v Praze.

Kníže František Oldřich Kinský.František Oldřich Kinský nebude moci být pohřben v rodinné hrobce v Jarpicích na Kladensku. Oznámil to předseda občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani s tím, že státní úředník odmítl šlechticovým zástupcům vydat od stavby klíče.

Objekt totiž patří mezi majetek, jehož navrácení se šlechtic po léta domáhal, ale neuspěl. Kinský tak podle Giormaniho bude muset být zpopelněn v argentinském Buenos Aires.

Kníže zemřel po dlouhé a těžké nemoci 1. dubna v Argentině. Svůj pohřeb však chtěl uspořádat v České republice, pochován chtěl být v hrobce, kde leží ostatky jeho rodiny. Spor o stavbu prohrál již u prvoinstančního soudu poté, co se odmítl odvolat. Nepřijal také podle Giormaniho absurdní nabídku státu, aby objekt odkoupil.

"S nárokem na hrobku se nyní obrátíme na Ústavní soud," uvedl předseda sdružení Hnutí na obranu majitelů realit. "Půjdeme tam už kvůli precedentnímu případu paní Pezoldové," dodal. Ústavní soud totiž v únoru rozhodl o navrácení schwarzenberské rodinné hrobky v Domaníně u Třeboně dědičce hlubocké větvě šlechtického rodu Schwarzenbergů Alžbětě Pezoldové. Uvedl, že na takovouto stavbu se vztahuje pietní ochrana, která je součástí práva na rodinný život.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel Kinský. Soudil se o miliardový majetek

Podle Giormaniho stát nyní Kinskému "odepřel nedotknutelné právo na důstojný pohřeb". I v případě, že by se Kinského rodina později domohla hrobky, bude do ní převezen pouze popel zesnulého. Česká republika také loni nepovolila pohřbít do objektu Kinského synovce Johannese, který byl nakonec pochován na břevnovském hřbitově. Rodinná hrobka navíc podle Giormaniho chátrá.

Nástupcem Kinského se stal jeho syn Karel, který bude pravděpodobně pokračovat ve snaze svého otce získat zpět nemovitosti, které rodině stát zabavil. Kníže, který zemřel ve věku 72 let, se s Českou republikou soudil či soudí například o zámky v Cholticích na Pardubicku a Šlapanicích na Kladensku nebo o pražský palác Kinských.

Foto: ČTK, Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Další čtení

Cyril Höschl

Zemřel známý psychiatr Cyril Höschl. Pomohl psychiatrii jako málokdo

Domácí
22. 4. 2025
Úřední komise, vyšetřující hladový pochod smrti z koncentračního tábora v Johanngeorgenstadtu a provádějící exhumace obětí, odkryla 3. července poslední hromadný hrob transportu za hřbitovní zdí v Žihli na Podbořansku. Tento otevřený hrob byl největší, jejž nacisté svým vězňům na cestě smrti připravili. Obsahoval 259 osob téměř všech evropských národností.

Transport smrti v Bohosudově nepřežily stovky vězňů. SS je ubíjeli všem na očích

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Silné bouřky zasáhly vrchovinu. Dnes nebudou, možná se vrátí ve středu

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ