Pod Alexandrem Vondrou se třese ministerská židle. Koaliční partneři - TOP 09 a Věci veřejné - totiž na ministra obrany a místopředsedu ODS naléhají, aby urychleně vysvětlil svou roli v kauze ProMoPro. Vedou je k tomu nově zveřejněné informace, jež se týkají pozadí údajně předražené zakázky na zajištění českého předsednictví Evropské unii.
"Všichni poslanci za Věci veřejné jsou značně znepokojeni," řekl předseda strany Radek John. "Požadujeme, aby K9 předřadila na středečním jednání jako bod číslo 1 kauzu ProMoPro." Stejně naléhavě chce záležitost projednat TOP 09. "Náš poslanecký klub vyjářil přání, abychom to řešili na K9, tak to uděláme," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ první místopředseda strany Miroslav Kalousek.
Pouhou debatou ale schůzka koaličních špiček skončit nemusí. Věci veřejné nevyloučily, že budou tlačit Vondru k rezignaci. "Samozřejmě i takové návrhy na klubu zazněly," řekl John.
Server Euro.cz zveřejnil údaje, z nichž vyplývá, že tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Vondra o údajně předražené zakázce pro české předsedictví věděl. Jde o kontrakt na audiovizuální a další služby, terý bez výběrového řízení získala firma ProMoPro, spol. s r. o.
Vondra: Rezignace? No comment
Vondra komentoval výzvu koaličních partnerů slovy, že je vše připraven "po sto padesáté vysvětlit". I když text v Euru prý nepřináší nic nového. "Je to účelově vytažená věc," uvedl. Smlouvy k evropskému předsednictví prý nevyjednával ani nepodepisoval. Zároveň ale nikdy nepopíral, že informace měl. Zdůraznil, že jeho role byla "manažer českého předsednictví". "Řešil jsem věci, kde vyvstávaly problémy. Tam, kde problémy byly vyřešeny, jsem měl plnou důvěru ve své spolupracovníky," řekl.
"Nebudu se vyjadřovat k něčemu, co ani nebylo na stole," komentoval pak ministr obrany možné výzvy k rezignaci.
O kauze by se mělo ve čtvrtek mluvit i ve sněmovně na mimořádné schůzi, kterou si prosadila ČSSD. Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek by na ní měli hovořit o "podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím".
Kalousek už v únoru řekl, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb firmě ProMoPro, která měla zajistit audiovizuální techniku pro předsednictví. Za to dostala zaplaceno téměř 525 milionů korun. Část těchto peněz údajně směřovala na podezřelé účty v Rakousku. Na kontech je kvůli tomu zablokováno téměř 135 milionů korun. Je možné, že se peníze vrátí do státního rozpočtu.
Kalouskův postup poté kritizoval premiér Petr Nečas: ministr financí podle něho hrubým způsobem ovlivnil vyšetřování případu. Ministr obvinění odmítl s tím, že informace o výsledcích kontroly zveřejnil až po jejím skončení s úmyslem bránit profesionální práci svého úřadu.
"Důkazy, které při tom nashromáždil, mne opravňují k pojmenování ‚nestandardní zlodějina'. Zda tato nestandardní zlodějina bude také vyhodnocena jako trestný čin, to už není v působnosti ministerstva financí," podotkl Kalousek.