Stop fackám, jiným tělesným trestům a hlavně šikaně. Ministerstvo pro lidská práva a menšiny v čele s Michaelem Kocábem odstartovalo kampaň s názvem Stop násilí na dětech.
Kampaň má za úkol pomoci odstranit fyzické tresty jako výchovné prostředky některých rodičů. S takovým záměrem přišla už Kocábova předchůdkyně Džamila Stehlíková. Její návrhy ale veřejnosti přišly až moc přísné.
Kampaň odstartovala v restauraci Žižkovské věže. "Je to symbolické, protože miminka Davida Černého šplhají za lepším," řekl Kocábova mluvčí Lejla Abbasová.
ČTĚTE TAKÉ: Za vraždu novorozeněte dostala matka osm let vězení
"Kampaň je velmi důležitá, protože není většího bohatství, než děti. Musíme se o ně hezky starat," řekl na zahájení ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.
OSN dlouhodobě varuje před stoupajícím počtem dětí ohrožených násilím. Ochrana dětí před všemi formami násilí, kterým mohou být vystaveny v rodině, ve škole, zařízeních ústavní výchovy, při volnočasových aktivitách, v komunitě a společnosti, je základní lidskoprávní prioritou. K té se v současnosti přihlásily nejen organizace typu OSN, UNICEF a WHO, ale i mezinárodní neziskové organizace, odborná společnost a většina států.
Jaké jsou cíle kampaně?
"Kampaň STOP násilí na dětech vychází z "Národní strategie prevence násilí na dětech v České republice na období 2008-2018" a jejím cílem je zvýšení povědomí široké i odborné veřejnosti o existenci násilí na dětech, o tom co všechno násilí na dětech představuje a jaké jsou jeho formy," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ Lucie Otáhalová z Rady vlády pro lidská práva.
Kampaň je rozdělena do tří tématických okruhů: výchova dětí k lidským právům, média a děti a pozitivní rodičovství. V rámci kampaně proběhne ve spolupráci s neziskovými organizacemi řada seminářů a diskuzí po celé České republice.
ČTĚTE TAKÉ: Dívky z Klokánku musejí zpět k otci, který je týral
Veškeré informace o kampani budou pravidelně umísťovány na webu kampaně - www.stopnasilinadetech.cz. Webová stránka kampaně obsahuje informace nejen o jednotlivých akcích kampaně, ale i problematice násilí na dětech vůbec. Popis jednotlivých forem násilí doprovází obrázky ze Slabikáře násilí na dětech vytvořeného grafičkou kampaně Petrou Rösslerovou. Odkazy sledující tématické členění kampaně budou postupně doplňovány o informace a výstupy ze zmiňovaných seminářů.
Mediální část odstartuje v září
Kampaň nebude vedena pouze na odborné úrovni. Chce oslovit i celé spektrum veřejnosti, proto v září odstartuje její mediální část. Budou probíhat debaty v televizi, a rozhlase. Plánuje se také distribuce plakátů s obrázky ze Slabikáře násilí na dětech.
Kolem deseti milionů korun se vynaloží za televizní spoty a plakáty. Vydají se publikace, letáky a uspořádají se debaty. Kampaň by měli podpořit známí lidé, včetně ambasadorky projektu Ester Janečkové.
Foto: Lucie Pařízková