<span>Komando</span> obklíčilo směnárnu. Vyprala prý 5,3 miliardy

Domácí
6. 10. 2008 13:20
Policie vytáhla do boje proti praní špinavých peněz.
Policie vytáhla do boje proti praní špinavých peněz.

Policie vytáhla do boje proti praní špinavých peněz.Protikorupční policie vytáhla do boje s prádelnami špinavých peněz. Několik desítek policistů od pondělního rána prohledává budovu na pražské Národní třídě kvůli podezření, že se v místě legalizují peníze z organizovaného zločinu.

Úderem desáté hodiny vpadlo do domu na rohu pražských ulic Národní a Spálená policejní komando. "Na místě zasahuje několik desítek policistů," uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. "Akce potrvá minimálně do večerních hodin." Budovu, v níž má sídlo například směnárna Aktiv Change, prohledává policie kvůli podezření, že se zde perou špinavé peníze.

"V průběhu několika let měla být zlegalizována a z území České republiky předisponována částka ve výši nejméně 5 miliard 300 milionů korun," přiblížil policejní akci Skřepek. "Jde o vůbec nejvyšší sumu, kterou kdy policie v souvislosti s praním špinavých peněz vyšetřovala." Kolik lidí policie na místě zadržela, mluvčí sdělit nechtěl. "Mohu pouze říci, že mezi osobami, které policie vyšetřuje, jsou Češi a cizinci," uvedl Skřepek.

Směnárna pro stát

Policejní mluvčí nechtěl potvrdit ani to, zda se protikorupční útvar zajímá výhradně o směnárnu Aktiv Change. Vše tomu však nasvědčuje: právě její kanceláře v pondělí policie pečlivě prohledávala a telefon ve směnárně po celý den nikdo nezvedal. Firma, která nabízí převod peněz do zahraničí i opačným směrem v hotovosti i bezhotovostně, se na svých webových stránkách chlubí, že jejích služeb využívají mimo jiné také státní rozpočtové instituce. V obchodním rejstříku figurují jména jako Jason Lee Dupuy, Ziad Hassan nebo Omar Mogheth.

Společnost se snažila v minulosti působit důvěryhodně, dokonce státní úřady několikrát upozornila na pochybné finanční transakce. "Mohu potvrdit, že s touto společností jisté zkušenosti máme. Několikrát informovala náš útvar o neobvyklých operacích," řekl pro TÝDEN.CZ Karel Korynta, ředitel Finačního analytického útvaru ministerstva financí, který má za úkol sledovat právě praní špinavých peněz v Česku.   

Podle očitých svědků již policisté z místa během dne odvezli několik lidí. Po desáté hodině se v místě na patnáct minut dokonce zastavila tramvajová doprava.

Policie a prádelny špinavých peněz
Legalizování peněz z organizovaného zločinu je trestným činem od roku 2002. Protikorupční policie neváhala předpisu záhy využít: z kraje roku 2005 rozprášila rozsáhlý asijský gang, který pral peníze z nelegálního směnárnictví a daňových úniků. Členové gangu posílali nelegální peníze přes směnárny a bankovní účty do Číny, Vietnamu a Singapuru. Denně takto převedli až pět milionů korun. Při akci tehdy policie zadržela desítky lidí.

Foto: Michal Samiec

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ