Ministerstvo zdravotnictví zruší třetinu komplexních onkologických center. Podle auditu, který si Julínkův úřad nechal vypracovat, neposkytují všechna onkocentra stejně dobrou péči. O prestižní označení tak přijdou pracoviště v Chomutově, Pardubicích, v brněnské nemocnici U sv. Anny, ve Fakultní nemocnici Brno, v pražské vinohradské nemocnici a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Co to znamená pro šestici nemocnic? Rakovina se v nich bude léčit dál, ne však nejmodernějším a také nejdražším způsobem - biologickou léčbou. Tu si udrží třináctka nejlepších onkocenter.
"Pracoviště se nezruší, budou ale poskytovat péči jen těm pacientům, o jejichž onkologickou diagnózu se budou schopni postarat," řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.
Změny se dotknou ještě neléčených pacientů. "Nemocní, kteří se již léčí, budou i na původním pracovišti doléčeni. Pacienti, kteří léčbu nastoupí až v příštím roce, budou posláni do komplexních onkologických center," řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).
ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo zruší třetinu onkologických center
Čunek dostal za úkol zamezit rušení traumacenter
Odpůrci úsporného opatření upozorňují, že se zrušení negativně odrazí na nákladech, které mají s léčbou sami pacienti. Za onkocentry budou muset dojíždět dále než dosud a doprava se jim prodraží.
"Jedná se asi o osm až deset procent pacientů, kteří potřebují takzvanou superléčbu, tedy biologickou léčbu, která je velmi nákladná. Chemoterapie a další léčebné postupy budou prováděny i v původních onkocentrech," řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.
"V okolních státech je obvyklé, že na milion obyvatel funguje jedno onkologické centrum. U nás jich bylo osmnáct, snížení počtu pracovišť navýší kvalitu služeb. V příštím roce půjde na rozvoj onkocenter jedna miliarda, v každém centru by pak měl pacient dostat stejně kvalitní léčbu," dodal Vorlíček.
Se zrušením některá místa nesouhlasí a verdikt odmítají. To se týká centra v Chomutově, Pardubicích nebo ve vinohradské nemocnici v Praze. "Rozhodovalo se o nás, bez nás. Do dnešního dne jsme nedostali výsledky auditu, ani zdůvodnění ministerstva, proč našemu centru odebrali status komplexního onkologického centra," stěžuje si radní pro zdravotnictví Pardubického kraje Markéta Tauberová (ČSSD). Podobná situace je i v Chomutově.
Onkologické pracoviště ve Zlíně, které mělo být podle prvních zpráv zrušeno, si svůj status obhájilo a stěhovat se nebude. Změna statutů pracovišť ale nemusí být definitivní. Za tři až čtyři roky ministerstvo zdravotnictví plánuje další audit.
Která centra zůstanou a která zmizí |
Komplexní centra, která zůstávají: Fakultní nemocnice Plzeň, Masarykova nemocnice Ústí nad Labem, Krajská nemocnice Liberec, Fakultní nemocnice H. Králové, Nemocnice Jihlava, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Olomouc, Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín (ve spolupráci s Centrem J. G. Mendela), Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava, Masarykův onkologický ústav v Brně (ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno a Fakultní nemocnicí u svaté Anny), Fakultní nemocnice Motol, Fakultní nemocnice Bulovka (ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí a Fakultní Thomayerovou nemocnicí), Krajská nemocnice T. Bati Zlín. Centra, která zaniknou: Nemocnice Chomutov, Centrum Pardubického kraje, Nemocnice Královské Vinohrady, FN U sv. Anny, FN Brno a Všeobecná fakultní nemocnice Praha. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR |
Ilustrační foto: ČTK, Robert Zlatohlávek