Konec "klonovaných" potravin? EU je zakáže vyrábět i prodávat

Domácí
6. 2. 2014 18:44
Nejznámějsím klonovaným zvířetem byla ovce Dolly. V pozadí její "tvůrce" Ian Wilmut.
Nejznámějsím klonovaným zvířetem byla ovce Dolly. V pozadí její "tvůrce" Ian Wilmut.

Grilovaný steak z klonovaného býka nebo mléko od klonované krávy? Evropská komise se tomu rozhodla definitivně zamezit a do budoucna plánuje zakázat jak samotné klonování a dovoz klonovaných zvířat, tak prodej potravin z nich vyrobených v celé Evropské unii.

Snahou Evropské komise je prý zajistit právní jistotu oblasti klonování zvířat. Její návrhy mají vést k dočasnému zákazu technologie klonování pro hospodářská zvířata chovaná v Evropské unii a dovoz těchto klonovaných zvířat. Klonování však nemá být zakázáno pro účely výzkumu, zachování vzácných chovů a ohrožených druhů nebo při využití zvířat pro výrobu farmaceutických produktů a zdravotnických prostředků, kdy lze použití této technologie ospravedlnit.

"Současné iniciativy v oblasti klonování zvířat jsou reakcí na obavy o dobré životní podmínky zvířat a stejně realisticky a z praktického hlediska se snaží reagovat na to, jak spotřebitelé vnímají potraviny z klonovaných zvířat," konstatoval komisař odpovědný za zdraví Tonio Borg.

Poněkud absurdní na návrhu ovšem je, že se potraviny z klonovaných zvířat na evropském trhu neprodávají. Jejich uvádění na trh podléhá autorizaci Evropskou unií, která probíhá na základě posouzení zdravotních rizik Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin. O ně však žádný subjekt doposud nepožádal.

Zatímco Evropská komise řeší problémy týkající se potravin z klonovaných zvířat, v České republice pomalu spotřeba masa klesá. Zatímco ještě v roce 2007 ho každý člověk spotřeboval průměrně 81,5 kilogramu ročně, v roce 2012 to bylo už jen 77,4 kila. Alespoň to vyplývá z publikace Spotřeba potravin 1948 až 2012, kterou koncem ledna vydal Český statistický úřad.

Podle statistiků je příčinou několik faktorů. Mimo jiné je to nižší výroba vepřového i hovězího masa. "Významnou roli ve spotřebě potravin sehrály v roce 2012 také rostoucí ceny, například energií, osiv, krmiv, hnojiv a přípravků na ošetřování zvířat i rostlin. Nejdůležitější faktor, který na spotřebu nejvíce zapůsobil, byla koupěschopnost obyvatelstva, konstatovali statistici v lednovém vydání časopisu Statistika & My. Spotřebitelé tak z důvodu úsporných opatření začali nakupovat levnější potraviny.

Autor: - pcl -Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ