Poslanci chystají nový bič na zdrogované řidiče. Do meziresortního řízení putuje novela zákona o silničním provozu, která umožní šoféry trestat ihned poté, co u nich krevní test prokáže drogy v těle. Dosud se čekalo na znalecké posudky - kvůli vleklým procesům nakonec řidiči vyvázli bez postihu.
Nový zákon počítá s tzv. analytickým principem, jenž v praxi znamená, že k dokázání množství drogy v těle řidiče postačí krevní test. Nyní se řidiči vymlouvali na jeho neprůkaznost a dožadovali se dvojích znaleckých posudků. Čekání na ně přitom celý proces zdržovalo. Stávalo se tak, že zdrogovaný šofér vyvázl bez postihu - přestupek se nepodařilo projednat ve lhůtě jednoho roku a odpovědnost za něj tak zanikla.
Tomu chtějí předkladatelé zákona zabránit. Navrhují seznam limitních hodnot nejčastěji užívaných návykových látek, které se v těle rozpoznají už krevním testem. Do výčtu těchto drog patří marihuana (-THC), amfetamin, methamfetamin, MDMA, morfin, kokain a benzoylekgonin. S rozvojem vědeckých poznatků se bude tento seznam zřejmě rozšiřovat, do té doby však budou ostatní drogy v těle řidiče nadále prokazovat znalecké posudky.
Řidičům, kterým se prokáže přítomnost určité hladiny drogy v těle, bude hrozit až padesátitisícová pokuta, ztráta sedmi bodů nebo dokonce zákaz řízení. "Pokud někdo vykouří jointa, tak průkaznost aktivních složek v krvi je v hodinách. V žádném případě se nejedná o dny. Je to krátkodobá záležitost," podotkla Andrea Brzobohatá z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně.
Návrh zákona vypracovali poslanci LIDEM - Dagmar Navrátilová a Jiří Rusnok. Podepsali se pod něj ale i zástupci všech ostatních parlamentních stran. Dá se tak očekávat, že sněmovnou projde bez větších obtíží. Do měsíce by se k návrhu měla vyjádřit vláda, ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) iniciativu poslanců uvítal.
Podporu získává norma i mezi odborníky. Drogy v silničním provozu sledují policisté teprve sedm let. "Česká republika zaznamenává nárůst počtu nehod, kdy u viníka byla zjištěna droga. Zaznamenáváme nárůst počtu detekovaných drog při běžných silničních kontrolách," konstatoval ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil. "Novela přispěje k bezpečnosti silničního provozu. Přestupky, které budou oznamovány, budou projednány, protože odpadne vyžadování složitých znaleckých posudků, dojde ke zjednodušení a to bude mít pozitivní dopad na práci policie," slibuje si od nového zákona.
Na postupu dopravních hlídek zákon nic nezmění. Nejdříve provedou standardní dechový test, až poté proběhne odběr tělních tekutin. "Věc je oznámena správnímu orgánu. Ta podstata je v tom, že na základě zjištěných hodnot z rozboru krve správní orgán už bude rozhodovat. Odpadá vyžadování znaleckých posudků z oblasti psychiatrie a psychologie," objasnil Tržil.
Počet dopravních nehod kvůli drogám neustále stoupá. Zatímco v roce 2010 policie zaznamenala pod vlivem drog čtrnáct dopravních nehod, o rok později to bylo již 149 případů a letos je to doposud 91 případů.