Úřad práce by mohl do budoucna nezaměstnané kontrolovat, zda nechodí na přijímací řízení do firem opilí či nebrali drogy. Údajně se tak někteří z nich úmyslně vyhýbají tomu, aby je některá firma přijala, přišli by prý totiž o dávky. Tvrdí to skupina poslanců, která změnu navrhuje v novele zákona o zaměstnanosti.
Pokud se podle návrhu zjistí, že uchazeči o zaměstnání pili nebo kouřili marihuanu či požili jiné drogy, bude je moci Úřad práce vyřadit z evidence. Museli by tak sami platit nemocenskou a sociální pojištění. Přijít by mohli i o některé sociální dávky. Na rozdíl od řízení automobilu nebo motorky by se prý ale "nemusela vyžadovat absolutní střízlivost".
"Úřad práce by měl tuto svou pravomoc uplatňovat ve výběrových řízeních na volné pracovní místo. V praxi totiž dochází k tomu, že uchazeči, kteří nechtějí, aby je někdo zaměstnal, chodí na výběrová řízení opilí a tím se vyhýbají tomu, aby je nikdo zaměstnal," odůvodňují poslanci vedení Markem Černochem a Janou Hnykovou (oba Úsvit).
Poslanci prý při zpracování novely vycházeli ze zkušeností některých radních, například Jiřího Kohouta z Přerova. Podle jeho zkušeností se prý dlouhodobě nezaměstnaní rozdělili při nabídce práce na dvě skupiny. První prý ji uvítala a začala pracovat. "Druhá část se práci i nadále vyhýbá tím, že využívá mezer v zákonech a dalších souvisejících předpisem. Cílem tohoto návrhu zákona je odstranění jedné do očí bijícího mezery v zákoně o zaměstnanosti, které umožňuje evidentní zneužívání dávek," tvrdí poslanci.
Problémem novely ovšem je, že přesně nespecifikuje, za jakých podmínek by mohli úředníci nezaměstnané kontrolovat. Teoreticky by je tak mohli nechat foukat do "balonku" při kterékoliv návštěvě Úřadu práce i při přebírání dávek. Navíc podstatně rozšiřuje pravomoci úředníků, což by mohlo vést k zasahování do soukromí. Podle poslanců je prý ale novela v souladu s Ústavou.
"Test na zjištění, zda člověk není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, je zásahem do lidské důstojnosti, ale lze mít za to, že proporcionálním, protože člověk pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek nemůže řádně absolvovat výběrové řízení, a mrhá tak veřejnými i soukromými prostředky," tvrdí poslanci.