Do konce roku nebude v Česku pracovat ani jeden severokorejský občan, vyhlásilo loni ministerstvo vnitra. Úřad chtěl utnout spekulace, že výdělky Korejek putují zpět do vlasti na podporu komunistického režimu. Vypudit novodobé otrokyně se však zatím nepodařilo.
Navzdory slibům, že od Nového roku nebude na našem území pracovat ani jedna dělnice komunistického režimu, jich aktuální statistiky stále evidují 124. „Platnost víz ale mají jen do konce února," ujišťuje mluvčí cizinecké policie Kateřina Jirgesová.
Dokažte, že výdělky vašich dělnic neputují zpět do vlasti na podporu vůdce Kim Čong-ila, jinak zde nebudou smět pracovat. S tímto pokynem se před rokem obrátilo ministerstvo vnitra na představitele Severní Koreje. Výzva úřadu zůstala bez odezvy. Žádosti o prodloužení pobytu za účelem zaměstnání se proto Korejcům od 25. ledna zamítají.
Severokorejská ambasáda tvrdí, že zákaz jí nedělá žádné potíže: občané se prý alespoň budou moci vrátit do blahobytu rodné země. „Do vlasti už všichni odcestovali," přesvědčuje asistent velvyslance Ri Pjŏng-gapa.
Myšlenek, jak na sankce vyzrát, se přesto cizinky nevzdávají. Plánovaly například, že zákaz obejdou změnou účelu pobytu a nechají se zaměstnat na živnostenský list. To však nevyšlo. „Některé tvrdily, že si to zařídí. Žádné se to však nepodařilo," vzpomíná ředitel Sněžky Náchod Zdeněk Čermák.
Právě náchodské družstvo bylo médii začátkem loňského roku kritizováno, že zaměstnává „novodobé otrokyně".
VÍCE ČTĚTE: Šít a žít ve jménu vůdce
Problém za něho nakonec vyřešily samy dělnice. Když jim přestala platit víza, odjely. Na jejich místa přišly jiné levné síly - z Mongolska či Vietnamu, Češi prý o takový druh práce nestojí.
„Zákaz vstupu" pro Korejky prý bude platit tak dlouho, dokud nebude zaručeno, že nedochází k jejich vykořisťování.
Další informace k tématu přináší pondělní vydání časopisu Týden.
Ilustrační foto: Karel Šanda