Exkluzivně
Korunní svědek v kauze Parkanová uplácen Omnipolem
12.07.2012 14:20 Exkluzivně Aktualizováno 12.07. 16:14
Zpravodajské služby zpochybňují svědka, který upozornil na vážná pochybení ministerstva obrany v nákupu letounů CASA. Podle ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka bral pilot Karel Daňhel paušální měsíční částku od zbrojařské firmy Omnipol. Páleník to dnes řekl poslancům komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, šéf Omnipolu Michal Hon to však rázně popřel.
On-line deníku TÝDEN.CZ informaci potvrdilo několik poslanců, kteří jsou členy komise. Všichni však pod podmínkou anonymity, protože jednání komise probíhalo v režimu důvěrné. Jedno však poslanci říkají i oficiálně - odebrání bezpečnostní prověrky Daňhelovi bylo naprosto v pořádku.
"Pan Daňhel byl objektem Vojenského zpravodajství už delší dobu. Původně se to týkalo jiné záležitosti než letounů CASA. Nemáme výhrady, že by byl porušen zákon," řekl předseda komise Antonín Seďa (ČSSD). "Důvody pro odebrání prověrky jsou neprůstřelné a neoddiskutovatelné, nemají nic společného s jeho svědectvím v kauze CASA," řekl člen komise Jan Vidím (ODS). S tím souhlasili i Michal Babák (VV) a Václav Kubata (TOP 09).
Mimo záznam však poslanci hovořili o tom, že Páleník jim pustil nahrávky, ze kterých vyplývalo, že se Daňhel nechával vyplácet zbrojaři, například firmou Richarda Hávy Omnipol, která podezřelý nákup CAS pro ministerstvo zařizovala. Podle některých členů komise ovšem nešlo o jediné úplatky, které prý Daňhel dostával. "Ten člověk se nechával vyplácet kdekým," řekl TÝDNU.CZ jeden z poslanců.
Na Daňhelovy aktivity byla údajně upozorněna i policie, konkrétně Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Páleník si však poslancům stěžoval, že s nimi protikorupční detektivové nespolupracovali. "Působí to dojmem, že ÚOKFK s ním uzavřelo obchod. Že pro ně byl Daňhel prostě cennější jako svědek v kauze CASA," vyslovili shodné podezření dva poslanci komise.
"Všechny informace k tomuto případu jsou v režimu utajení, nemůžeme to vůbec komentovat," vyjádřil se mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.
Daňhel v minulosti na generálním štábu vypracovával stanoviska k nákupům letounů CASA, která byla původně zamítavá. Deníku MF Dnes nedávno vypověděl, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Podle deníku přišel brzy poté, co začal na policii vypovídat, o bezpečnostní prověrku, bez níž už nemůže létat.
Na Daňhela začal okamžitě útočit bývalý ministr obrany Martin Barták, který ještě jako náměstek Vlasty Parkanové podezřelý nákup letounů zajišťoval. "Je to sprostý lhář, nikdy jsem na něj netlačil," tvrdí.
Daňhel také tento týden vypovídal na vojenské policii, z výslechu ovšem odešel bez obvinění. "Nemůžu vyloučit, že budu obviněn z nějakého vymyšleného důvodu," řekl Daňhel po výslechu. Udání, které mělo na jeho možná provinění upozorňovat, bylo údajně anonymní.
Omnipol: Nedali jsme mu ani korunu
Omnipol informaci, že jeho firma uplácela Karla Daňhela ostře odmítá. "Je to absolutní nesmysl. Naše společnost nevyplatila Karlu Daňhelovi nikdy ani korunu," prohlašuje generální ředitel Omnipolu Michal Hon.
"Stále chceme věřit, že je ředitel Páleník pouze chybně informován, ale v každém případě jsme v souvislosti s tímto obviněním, které považujeme za naprosto absurdní, rozhodnuti podniknout právní kroky," uvedl Hon. "V atmosféře vrcholné politizace obchodního případu nákupu transportních letounů CASA pro Armádu České republiky je téměř nemožné vést věcnou diskusi, nicméně se o ni budeme dál snažit a rozhodně nemíníme nečinně přihlížet tomu, jak jsou konstruována obvinění, která mají zpochybnit standardní průběh celého obchodu," dodal šéf Omnipolu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.