Korupce u gripenů: Rakousko zatklo českého poradce BAE
28.02.2009 16:02 Aktualizováno 28.02. 18:58
Rakouský obchodník a muž spojovaný s údajnou korupcí při uzavírání smluv na stíhačky Gripen v Maďarsku a v Česku Alfons Mensdorff-Pouilly byl v pátek v Rakousku zatčen. Podle agentury APA jej policie zadržela v jeho zámečku v jižním Burgenlandu u maďarských hranic a dnes byl ve Vídni předveden před soud.
Ten musí do osmačtyřiceti hodin rozhodnout, zda na něj uvalí vazbu. Vyšetřovatelé muže obviňují z praní špinavých peněz.
Podle rakouského magazínu Profil získal obchodník od britského zbrojního koncernu BAE Systems různými oklikami 13 milionů eur, což je asi 365 milionů korun, ovšem pro tyto platby nebyl zřejmý důvod. Předmětem vyšetřování zůstává otázka, s jakými obchody částky souvisejí, řekl státní zástupce.
ČTĚTE TAKÉ: Kauzu gripenů bude řešit rakouský soud
"V minulých měsících otevřeli vyšetřovatelé nejrůznější konta, zkoumali příchody a odchody peněz i jejich příjemce. Přitom narazili na toky peněz, které od BAE přes různé firmy končily u Mensdorffa. Sám Mensdorff působil od roku 1992 pro BAE jako poradce v Česku," uvedl magazín Profil ve svém internetovém vydání.
Mensdorff-Pouilly byl už dlouho terčem vyšetřování švédské prokuratury a jeho zatčení prý proto švédské vyšetřovatele nijak nepřekvapilo. "Už dávno to je náš člověk," řekl dnes švédské agentuře TT prokurátor Christer van der Kwast, kteří řídí šetření takzvané "gripenové aféry" ve Stockholmu.
Suma 13 milionů eur uváděná v rakouských médiích jako peníze, jež Mensdorff-Pouilly údajně obdržel od britského zbrojního koncernu BAE, připadá Kwastovi "povědomá". Společné "velmi komplikované" vyšetřování, které prováděli Švédové s Brity, prý dospělo k částce ve stejném řádu, konkrétně ke "100 milionům švédských korun, asi 8,73 milionu eur, a výše". "O části z toho soudíme, že šlo o úplatky," řekl Kwast švédské agentuře. Kromě toho se švédský vyšetřovatel domnívá, že přibližně ve stejné době plynuly podobné sumy od výrobce gripenů společnosti Saab na účty koncernu BAE.
Státní zástupce APA potvrdil informace Profilu, podle kterých je Mensdorff-Pouilly podezřelý, že se snažil původ peněz prokázat falešnými účty a dokumenty. Vyšetřovatelé navrhují vazbu, protože se obávají, že by se obchodník snažil ovlivňovat vyšetřování, uvedla APA. Mluvčí státního zastupitelství řekla, že v souvislosti s nákupem gripenů v Česku existuje proti Mensdorffu-Pouillymu také podezření z korupce, ale to nebyl důvod nynějšího zatčení.
ČTĚTE TAKÉ: Na úplatky u gripenů se vyplácely miliardy
Právní zástupce zadrženého sdělil agentuře, že peníze přes konto jeho mandanta proudily, odmítl však, že by šlo o praní peněz nebo o korupci.
Bezpečnostní mluvčí zelených Peter Pilz uvedl v sobotním vydání deníku Österreich, že je sice třeba vyčkat soudního rozhodnutí. Existují však náznaky, že Mensdorff-Pouilly hrál klíčovou roli v pokusech ovlivnit rozhodnutí o nákupu stíhaček ve prospěch eurofighterů konsorcia EADS.
Mensdorff-Pouilly v minulosti působil jako poradce BAE Systems. Česko se původně dohodlo na koupi gripenů, ale v roce 2002 smlouvu zrušilo a o dva roky později ji nahradilo kontraktem na desetiletý pronájem 14 strojů za 19,65 miliardy korun. Podezření z korupce při obchodu s gripeny nebylo prokázáno ani v Česku, ani později v Maďarsku.
Foto: Jan Schejbal a archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.