Pozoruhodný žebříček
Korupce v Česku se zhoršuje, horší v Evropě už je jen Balkán
01.12.2011 09:00 Aktualizováno 01.12. 11:09
V Česku se podle žebříčku organizace Transparency International znovu zhoršilo vnímání korupce, a to třetím rokem po sobě. Mezi 183 státy, jež byly letos hodnoceny, Česká republika klesla na 57. místo z loňské 52. příčky. Vláda Petra Nečase si přitom vytkla boj s korupcí jako jeden z hlavních cílů svého působení. Pohoršilo si i Slovensko, které je letos 66., přičemž loni bylo na 59. místě.
V rámci Evropské unie i celé Evropy patří Česko se Slovenskem k nejhorším zemím vůbec, za nimi je fakticky už jen Itálie a balkánské státy. Ve světovém měřítku je Česko ve skupině států jako Seychely, Omán, Jordánsko nebo Namibie.
Česko se v žebříčku hodnocení míry korupce v posledních letech propadá, i když se počet zahrnutých států postupně rozšiřuje. Loni mezi 178 hodnocenými zeměmi kleslo z předloňského 52. na 53. místo. Česko letos získalo hodnocení 4,4, zatímco loni to bylo 4,6, v roce 2009 4,9.
V hodnocení roku 2011 Transparency International upozorňuje na celosvětovou krizi vlád. Letošní rok popisuje jako rok protestů, z nichž mnohé vyjadřovaly nespokojenost lidí s korupcí a ekonomickou nestabilitou. Lidé dávali jednoznačně najevo, že mají pocit, že politici a veřejné instituce nejsou vůči veřejnosti otevření.
"Protikorupční hesla jsme letos viděli na transparentech chudých i bohatých, v Evropě, zasažené dluhovou krizí, i v arabských zemích, v nichž začala nová politická éra. Politici musejí požadavkům o lepší vládnutí věnovat pozornost," řekla šéfka TI Huguette Labelleová. Její slova podporuje fakt, že dvě třetiny z hodnocených zemí letos nedosáhly ani na známku 5, která je uprostřed hodnocení CPI.
Z ekonomického pohledu podle TI korupce přispívá k dluhové krizi v Evropě. Špatně si v žebříčku vedly nejzadluženější země Řecko a Itálie (80. a 69. místo). Podle TI jsou ekonomické problémy eura částečně spojeny s neschopností vlád zasáhnout proti korupci a daňovým únikům. "Evropská krize je odrazem špatného finančního řízení, nepřehlednosti a špatného využívání veřejných fondů," řekla agentuře AFP šéfka oddělení výzkumu v TI Robin Hodessová.
Většina arabských států zůstala pod hodnotícím indexem 4. Nejlépe si z nich vedl Katar a nejhůř Irák (22. a 175. místo s indexy 7,2 a 1,8). Tunisko, které dalo podnět revolucím v arabském světě, kleslo z 59. na 73. místo. "V arabských zemích teď už nejde jenom o boj za základní lidská práva, ale také za zodpovědné vlády. Nedostatek této odpovědnosti začal být považován za velký problém," sdělil agentuře Reuters výkonný ředitel TI Cobus de Swardt. Propad o 14 míst oproti loňsku zaznamenal Egypt, který letos skončil na 112. místě. Ještě o víc míst kleslo hodnocení Jemenu a Libye (na 164. a 168. místo), Sýrie skončila na místě 129.
Index vnímání korupce (CPI) Transparency International sestavuje od roku 1995, Česko se v něm poprvé objevilo o rok později, kdy s doposud nejlepším hodnocením 5,37 bodu (na stupnici 0 až 10, kde 10 znamená téměř bez korupce) skončilo na 25. místě z 54 hodnocených zemí. Od té doby korupce v zemi dle indexu rostla a Česko se propadlo až na 3,7 bodu v roce 2002 (52. až 56. místo ze 102 zemí). Od té doby se pozice země v žebříčku dle CPI zlepšovala, nejlepší byla v letech 2007 a 2008, kdy ČR získala 5,2 bodu a mezi 180 státy světa figurovala na 41., resp. 45. místě. Stejné bodové ohodnocení získala ČR i v roce 1997.
Nejlépe na Zélandě
Mezi nejméně zkorumpované země světa se letos podle Transparency International znovu řadí Nový Zéland (9,5), Dánsko a Finsko (9,4). Nejnižšího hodnocení dosáhly v letošním žebříčku Severní Korea a Somálsko (1). Na prvních deseti místech jsou vesměs západoevropské země, mezi které se dostal ještě Singapur, Austrálie a Kanada. Německo a Japonsko se dělí o 14. místo, USA jsou 24., Francie 25.
Slovensko se nyní dělí o 66. místo s Chorvatskem a Černou Horou. Zaostává za zeměmi jako Kuba, Turecko, Gruzie a Jihoafrická republika.
Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů o 17 bodech, v nichž 13 nezávislých institucí hodnotí schopnost vládních úřadů potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření a také rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.