Stav českých koupališť
Koupání v přírodě se nebojte, někde už ale hlásí sinice
17.07.2014 19:14
Většina přírodních koupališť v Česku je stále vhodná ke koupání, v některých se ale kvalita vody kvůli horku pomalu zhoršuje. Zatímco na Moravě je většina koupališť vhodná ke koupání, v některých lokalitách jihočeské nádrže Orlík hygienici koupání zakázali. Nadlimitní množství sinic, které mohou způsobit zdravotní potíže hlavně dětem a lidem s oslabenou imunitou, ukázaly rozbory také například v rybníku Hnačov na Klatovsku. Vyplývá to z informací hygieniků.
Brno a Jihomoravský kraj
V Jihomoravském kraji se zhoršila kvalita vody jen v nádržích Letovice a Palava na Blanensku, kde měla zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. "Znamená to, že je kalná nebo může zapáchat rybinou. Pro lidi ale nepředstavuje žádné nebezpečí a dá se v ní bez problémů koupat," uvedl Miroslav Staněk, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální jihomoravské hygienické stanice. Dobrá situace je i na Brněnské přehradě, která měla na konci června zhoršenou jakost vody. I tak ale byla vhodná k rekreaci. Podmínky se nyní opět dostaly do normálu.
Moravskoslezský kraj
Voda vhodná ke koupání je ve všech nádržích v Moravskoslezském kraji. Hygienici tento týden prověřovali nádrže na Opavsku, Karvinsku a Bruntálsku a laboratorní analýzy ukázaly u všech vzorků vyhovující kvalitu.
Olomoucký kraj
Lidé se mohou bez obav koupat v Plumlovské přehradě na Prostějovsku i v jezerech Poděbrady u Olomouce. Jen v Plumlovské přehradě se kvalita vody v posledních dnech mírně zhoršila. Zhoršila se také ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku a v přehradě Bystřička na Vsetínsku. Hygienici zjistili vyšší množství chlorofylu a sinic. Zdravým lidem ale nehrozí potíže, voda je stále ke koupání vhodná.
Pardubický kraj
Relativně čistá je zatím voda v koupalištích Pardubického kraje, mírně se zhoršila jen v přehradě Seč na Chrudimsku a některých rybnících.
Liberecký kraj
V Libereckém kraji je nevhodné ke koupání koupaliště Sluníčko v Chrastavě. Zhoršenou jakost vody mají čtyři koupaliště na Českolipsku. Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží platí pro Máchovo jezero.
Ústecký kraj
Limit pro první stupeň znečištění překračuje obsah sinic ve vodě koupaliště v Chabařovicích. Ostatní koupaliště v Ústeckém kraji jsou zdravotně nezávadná.
Zhoršenou kvalitu vody ukázaly rozbory vzorků například také na přehradě Skalka u Chebu na Karlovarsku. Dobré podmínky ke koupání mají naopak plavci například na přehradě Jesenice u Chebu.
Plzeňský kraj
Na rozdíl od rybníku Hnačov na Klatovsku, který má s kvalitou vody problémy každoročně, mohou i lidé v Plzeňském kraji najít dostatek venkovních koupališť s kvalitní a nezávadnou vodou. Dobré koupání nabízí přehrada Hracholusky u hráze a soustava plzeňských rybníků včetně největšího Boleveckého rybníka.
Jihočeský kraj
Na jihočeském Orlíku zakázali hygienici koupání u tábořiště Vojníkov a v Podolsku. Podle rozborů není v ideálním stavu ani třetí sledovaná lokalita u Orlíku. Také na Radavě je zhoršená kvalita vody.
Středočeský kraj
Zhoršenou kvalitu vody hlásí středočeští hygienici na jezeře v Poděbradech a v biotopu Mcely na Nymbursku. Trojka zůstává také na všech středočeských lokalitách nádrže Orlík a v písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku. V Hradišťku na Kolínsku, Živohošti na Slapské přehradě na Příbramsku a na Tyršově koupališti v Rakovníku má voda pouze zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.