Sociální sítě
Koupíme váš starý účet, letí Facebookem. Policie varuje
17.08.2017 05:43 Původní zpráva
Až 1500 korun nabízejí lidé na Facebooku za staré nepoužívané účty. Podle policie to může být marketingový tah. Přesto ale varuje, aby je lidé raději neprodávali. Reálně by totiž mohlo jít i o trestný čin.
Nabídky na odkup starých účtů bylo možné na Facebooku zaznamenat v posledních dnech, kdy se objevily v některých facebookových skupinách. Existují i specializované stránky, které avizují zájem o účty na dalších sociálních sítích. "Domníváme se, že účel může být dvojí. Buď získání účtů pro marketingové potřeby, anebo pro trestnou činnost," okomentoval to Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která se internetovou kriminalitou zabývá.
V případě marketingových akcí se může jednat například o staré firemní stránky, které mají určitý okruh sledujících lidí a které může po přejmenování využít jiná firma. "Druhy potenciální trestné činnosti však nebudeme specifikovat, protože nechceme nikomu poskytovat návod," řekl Ibehej k druhé možnosti.
Varuje ale, aby se lidé rozhodně nezbavovali účtů, kde mají osobní údaje. "Lidé se tím sami mohou dostat do problémů. Měli mít na paměti, že svěřovat je někomu jinému je stejně nezodpovědné jako nechat na ulici ležet občanský průkaz," varoval mluvčí.
Zatím jde prý pouze o okrajovou činnost. Policii v současnosti trápí daleko více jiná trestná aktivita, kdy podvodníci okopírují existující účet. "Někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily, a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotografií a osobních informací. Následně založí profil s identickým či velmi podobným jménem a profilovou fotografií z původního účtu," konstatuje policie.
Poté se snaží podvodníci snaží kontaktovat přátele "okradeného" člověka se snahou přidat si je do přátel u falešného účtu. Své zkušenosti s tím má například Kamila z Prahy. "Obeslali je a pak po nich začali přes zprávy požadovat telefonní čísla," říká.
"Nedávno mi přišla žádost o přátelství od jedné známé se stejným jménem i profilovou fotkou, jakou měla na svém původním Facebooku. Myslela jsem si, že si zakládá nový účet a přidala jsem si ji. Následně mi přišla zpráva s žádostí o číslo napsaná velmi špatnou češtinou. Za několik minut už profil nebyl aktivní," popsala Mirka z Benešova.
Právě v tom totiž celý podvod spočívá. Podvodníci totiž na získaná telefonní čísla posílají ověřovací SMS pro mobilní platby například za zakoupenou hru. Peníze se pak po potvrzení potvrzovacího kódu často započtou do vyúčtování poškozeného člověka, a je jedno, z jakého čísla byl kód potvrzen. Proto by lidé neměli ověřovací kód zasílat nikomu jinému.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.