"Kdo mě zná, nemůže předpokládat, že bych po dobu oněch několika měsíců nedělala nic," vysvětluje svoje kroky v resortu spravedlnosti úřednická ministryně Daniela Kovářová. Přišla prý šetřit, a proto hodlá zrušit pobočky olomouckého státního zastupitelství v Brně a Ostravě.
Rozhodnutí na systémové změny v justici, které Kovářová prosazuje, však vzbuzují i pochybnosti. Její předchůdce navíc on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že o rušení poboček neuvažoval. Přesto Kovářová trvá na svém: "Podklady byly na ministerstvu shromažďovány ještě za mého předchůdce."
Proč jste se rozhodla zrušit pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství v Brně a Ostravě?
Důvody jsou finanční a systémové, neboť jde o jediný případ v celé České republice, kdy má státní zastupitelství pobočky v místě, kde soudy téhož stupně svou pobočku nemají. Pobočky tohoto typu nemá ani Vrchní státní zastupitelství v Praze, které působí v obvodu osmi krajských soudů, oproti Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, které vykonává působnost pouze na území dvou soudních krajů. Zrušení poboček může přinést personální úspory, optimalizovat státní zastupitelství. Z pohledu ministerstva jde o návrh, který je v kontextu snižování zátěže daňových poplatníků správný, potřebný a systémový.
ČTĚTE TAKÉ: Ministryně Kovářová zařízne žalobce v Brně a Ostravě
Žalobci se zlobí na svou ministryni, kvůli Křivancovi
Kdo zpracoval podklady, z nichž jste při svém rozhodování vycházela?
Podklady byly na ministerstvu shromažďovány ještě za mého předchůdce, v současné době byly pouze doplněny ze strany Vrchního státního zastupitelství v Olomouci o další podrobnosti a výpočet úspor. Paní doktorka Hojovcová podobně jako ostatní vedoucí útvarů má moji plnou důvěru, a pokud sama zrušení poboček navrhuje, nemám důvod její návrh odmítnout.
Váš předchůdce Jiří Pospíšil o jejich zrušení podle svých slov neuvažoval. Přesto tvrdíte, že se o tom na ministerstvu mluvilo již rok.
Materiály k této problematice začaly být na ministerstvu shromažďovány na přelomu loňského a letošního roku.
Předpokládám, že máte k dispozici podklady, z nichž vyplývá, kolik peněz se zrušením dvou poboček uspoří.
Roční úspora by pro resort justice činila 1,9 milionu korun ročně.
Zrušení poboček, které podle vašich slov navrhla olomoucká vrchní státní zástupkyně Hojovcová, logicky vyvolává otázky spojené s opětovným úřadováním "justiční mafie". Vždyť právě Hojovcová zastavila šetření nejvyšší žalobkyně Vesecké a jejího spolupracovníka v kauze Čunek. Proč jejich zrušení - pokud jde o systémový krok, jak společně tvrdíte - nenavrhla dříve?
Předpokládám, že svým návrhem reagovala podobně jako ostatní oslovení předsedové soudů a šéfové státních zastupitelství i hlavy dalších organizačních složek justice na mou výzvu k zaslání návrhů a podnětů na úspory v resortu. S vámi naznačovaným přístupem bychom mohli vidět úřadování mafie - jogurtové či jiné - za každým krokem, vždy a všude. Při tomto přístupu bych nemohla učinit žádná rozhodnutí.
Proč personálně zasahujete do justice, když váš mandát je pouze přechodný, řekněme úřednický?
Nejde o personální opatření, ale o věc úspory nákladů, a k těmto rozhodnutím jsem naopak povolána. Navíc nikdo, kdo mě zná, nemůže předpokládat, že bych po dobu oněch několika měsíců nedělala nic.
Foto: Lucie Pařízková