Kožený: Jsem v exilu stejně jako <span>Havel nebo Solženicyn</span>

Domácí
26. 1. 2009 10:00
Kožený míří před soud na Bahamách.
Kožený míří před soud na Bahamách.

Pirát z Prahy, kuponový král, proklínaný investor a psanec. Takové přezdívky dostal v uplynulých letech Viktor Kožený. Dostal se i na přední obálku časopisu Fortune, kde na jeho adresu slavný herec Sean Connery prohlásil: "Jestli na mně to ocelové sevření zkusí ještě jednou, dám mu pěstí do nosu." V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ se sám Kožený přirovnává k Mandelovi, Havlovi nebo Solženicynovi.

Co bude pro vás znamenat mimosoudní dohoda s americkými investory?
Mimosoudní dohoda dělá konec veškerým žalobám, které kdy byly podány po celém světě ohledně ázerbajdžánské investice. Je to konec žalob jak v Londýně, na Bahamách, na Britských Panenských ostrovech, tak i v Coloradu. Dohoda jednou a provždy ukončuje tyto žaloby s tím, že žádná strana nedostane uhrazeny právní náklady. Plně to očišťuje mé jméno.

ČTĚTE TAKÉ: Viktor Kožený se cítí jako Napoleon na Svaté Heleně
                        Nezdráhám se jet k soudu, vzkazuje Kožený z Baham

Stáhnou se i žaloby kvůli zpronevěře, které podala Omega Advisors?
Přesně tak. To bylo již staženo, bylo to součástí dohody. Všechna nařčení, že jsem něco zpronevěřil nebo že byl porušen nějaký jiný zákon o řádné správě investic, byla absolutně stažena. Ani jedno z několika set nařčení nepřežilo.

Jak byla dohoda koncipována? Musel jste část zmrazeného majetku americkým investorům přepustit?
V žádném případě. Veškerý majetek se "odmražuje", každá strana si platí své náklady a všechno se vrací zpět. A tím to končí.

Nedohodli jste se na tom, že zaplatíte americkým investorům nějaké odškodné?
Nic takového nebylo před soudem čteno. Mohu vás ujistit, že nic takového... Ne, ne.

Kolik máte peněz na výdaje?
Můj majetek je velmi skromný. Můj život se nějakým významným způsobem nemění. Tím, že padla veškerá opatření, výdaje nejsou omezeny. Z praktického hlediska jsou však omezené. Žiji jako každý normální člověk, žádné extravagance.

Viktor Kožený, pirát z Prahy v Karibiku.Kolik byly náklady na právníky za devět let sporu?
Řádově mohu indikovat, že náklady na každé straně šly do desítek milionů dolarů. Čísla, co jsem slyšel na jejich straně, se pohybují kolem třiceti, padesáti milionů. U mě je to podobná částka.

Můžete uvést příklad majetku, který se vám vrátí?
Mně se nevrací nic. Žádné majetky nemám. Je příjemné, že člověk může podnikat.

Komu se majetky vrátí? Rodinným příslušníkům, lidem, kteří jsou s vámi spříznění?
Zmražení je abstraktní věc. To zmražení bylo uděláno na celou hodnotu investice, což neznamená, že tam nějaký majetek byl. To zmrazení, co udělali, je v podstatě abstraktní příkaz, který neznamená, že někde jsou stovky milionů dolarů.

Před lety jste uvedl, že budete dělat stroj na lepení letadel. Tento nápad už padl?
Nápad nepadl vůbec. Byl úspěšně realizován. Ty stroje na lepení letadel jsou vyráběny firmou Cincinnati Machine a jsou používány firmou Boeing. Jednoznačně se potvrdila správnost tohoto postupu a byl plně realizován.

ČTĚTE TAKÉ: Kožený nechal zveřejnit plný text své obžaloby

Co říkáte na trestní stíhání v České republice, které stále probíhá a kde je vyčíslena škoda ve výši šestnácti miliard korun?
Všechny věci, které se v České republice děly, byly pod přísnou kontrolou ministerstva financí, České národní banky, burzy a pod kontrolou daňovou a mnohonásobným dohledem různých státních orgánů. A byly současně zveřejňovány ve všech sdělovacích prostředcích. Veškeré větší transakce byly veřejně diskutovány. Byly dál schvalovány představenstvem, dozorčí radou, valnou hromadou, auditory. Je nepředstavitelné, že na věcech, na nichž se podílelo několik set lidí, bylo cokoliv závadného. Mé stíhání je věcí politickou. Desítky a stovky lidí, co se na těch operacích podílely, nejsou stíhány a já jsem stíhán, protože představuji kuponovou privatizaci.

Kožený míří před soud na Bahamách.V říjnovém rozhovoru pro Bloomberg jste se nepřímo označil za vězně svědomí, když jste se přirovnal k Václavu Havlovi, Nelsonu Mandelovi či Alexandru Solženicynovi. Není to srovnání přehnané?
V žádném případě. V roce 1994 jsem musel odejít z České republiky. Můj život se stal zcela nesnesitelným. V podstatě jsem odešel do exilu. I v exilu jsem byl dál stíhán opozičními politiky, což jednoznačně potvrzuje, že se jedná o politickou kauzu. Je jedno, jestli jste na Sibiři nebo v teplejších krajích, pokud se nemůžete vrátit do vlasti a podnikat. Myslím si, že je to velmi podobné.

Kdo platil náklady na právníky?
Rodina mi pomohla. Udělalo to pořádnou díru do rodinných úspor. Efekt je, že si člověk očistil své jméno.

Kde vzala vaše rodina desítky milionů na právníky?
Podívejte se, to je otázka pro moji rodinu, jsou to jejich úspory, a pokud mně chtěli pomoct, tak to udělali. Tím, že je spor ukončen, další výdaje už nebudou.

Kdybyste měl ukázat prstem na viníka, který miliardy z Harvardského průmyslového holdingu vyvedl, na koho by to bylo?
Na pana Vostrého a pana Širokého. Ti peníze prostě ukradli. Pan Vostrý se na pozici, na kterou se propracoval, dostal až poté, co jsem odešel, což je v jistém slova smyslu tragédie.

ČTĚTE TAKÉ: Kožený se dohodl s Omegou, má zpět své miliony

Od začátku jste se obklopoval bolševickými kádry. Třeba Vostrý i Široký spolupracovali s StB. Nebyl jste jen bílým koněm dobře informovaných estébáků?
Zpětně si myslím, že to byla chyba, měl jsem hledat spolupracovníky jiným způsobem, měl jsem kádrovat, ale to je pryč, čas nevrátím.

Minulý rok se ve finančních kruzích skloňovalo především slovo krize. Jaký je váš pohled na ni?
Globální krize je někde v první fázi a budeme hodně rádi, když se na konci roku 2010 začne zotavovat. Celý svět bude mít obrovské problémy v dalších třech, čtyřech letech. Když se podíváte na Spojené státy, tak mě těší, že můj spolužák na Harvardu Obama je dnes prezidentem, můj profesor ekonomie je jeho poradcem a další profesor Harvardu je na Nejvyšším soudu. Takže, co se týče týmu, ten je tam správně.

Foto: Viktor Kožený, archiv Týdne.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ