Křeček: Ombudsman by měl mít větší legislativní váhu

Domácí
31. 1. 2013 06:15
Stanislav Křeček.
Stanislav Křeček.

Na funkci zástupce ombudsmana dostal poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) nominaci od prezidenta Václava Klause a ve středu i od Senátu. Zda křeslo získá, rozhodne Poslanecká sněmovna. Zástupce Pavla Varvařovského budou poslanci vybírat ještě mezi bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou a expertem na správní právo Filipem Dienstbierem, kterého chce do svého úřadu sám veřejný ochránce práv. Jeho přání však Křečka neodradí - v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ prohlásil, že ombudsman nepotřebuje kolem sebe jen právníky, ale i politiky.

Dienstbier dostal od senátorů v tajných volbách 56 ze 74 možných hlasů, Křeček 38 hlasů. Oba kandidáty nominovali senátoři za ČSSD, která má v horní komoře většinu. Prezident navrhl do funkce kromě Křečka ještě Veseckou. Ze tří nominantů by zástupce ombudsmana měla sněmovna zvolit do půlky února, kdy skončí mandát současné zástupkyni a někdejší senátorce Jitce Seitlové.

Co od funkce zástupce ombudsmana očekáváte?

Teď není moc důležité, aby se v úřadě posílila právní stránka. Je tam sedmdesát právníků, kteří jsou velice kvalifikovaní. Co si však myslím, že je důležité, je politická podpora ombudsmana. Aby mu poslanci naslouchali. Aby se posílila jeho legislativní váha. Může se podílet na přípravě řady zákonů, může se k nim vyjadřovat. Tady by se mohla uplatnit moje dlouholetá kvalifikace legislativce. Ombudsman by neměl být jen člověk, který vyřizuje podání lidí, kteří nemají na advokáta. Měl by mít ve společnosti pevné místo, lidé by o něm měli vědět. Zatím mám dojem, že je to jen kancelář pro lidi, kteří se na něj obrátili v Brně. Neovlivňuje tak veřejný prostor jako ombudsmani v jiných zemích.

V případě, že byste funkci zástupce veřejného ochránce práv získal, musel byste se své funkce ve sněmovně  vzdát...

Já bych musel odejít z Poslanecké sněmovny a musel bych zavřít svou advokátní kancelář. Takže já si finančně nepolepším. Já to nedělám kvůli žádnému kšeftíku. Pro mě by to byla velká oběť. Ale chtěl bych se této věci věnovat.

Kolik činí plat zástupce ombudsmana?

To přesně nevím. Ale ten příjem bych měl asi stejný jako dnes, ovšem mínus příjem z advokátní kanceláře.

Budete ve sněmovně vyjednávat u poslanců podporu?

To je nezbytné, ale je to věcí strany. Mě navrhla ČSSD, doufám tedy, že vedení strany o tom bude jednat. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

V Senátu jste získal méně hlasů než Filip Dienstbier.

Ano, to ukazuje na určitou situaci. Ale to hlasování ovlivnili i senátoři jiných stran. To je věcí strany. Když chce mít svého kandidáta, musí si ho umět dosadit. Já se nikam necpu.

Ombudsman Pavel Varvařovský se postavil na stranu Filipa Dienstbiera. Nechal se dokonce slyšet, že by v případě, že budete jeho zástupcem vy, nebo Renata Vesecká, uvažoval o rezignaci. Nechcete se kandidatury vzdát?

V žádném případě. Přání pana veřejného ochránce práv je důležité, ale není rozhodující. Volba je daná zákonem, ombudsman si nemůže vybírat svého zástupce. Ten důvod je takový, aby ombudsman a jeho zástupce nebyli "stejného druhu", aby to byli různí lidé s různými povahami, přístupy a osudy. Mě samozřejmě přístup pana ombudsmana mrzí, ale v žádném případě mě neodrazuje. Bude záležet na sněmovně, koho zvolí.

Co říkáte na to, že proti vám stojí zrovna Filip Dienstbier, bratranec Jiřího Dienstbiera, se kterým politicky v ČSSD tolik nesouhlasíte?

S Filipem Dientbierem jsem si velice pěkně popovídal, je to velmi kvalifikovaný člověk.  Já proti němu nic nemám. Samozřejmě, nemám nic ani proti Jiřímu Dienstbierovi, jen si myslím, že jeho kandidatura na prezidenta nebyla domyšlená. Ale Jiří Dienstbier je představitelem určité části sociálnědemokratických voličů.

Autor: - kab - Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ