Byznysmen z Nigeru Hima Aboubakar může opět volně nakládat se třemi pražskými byty, které mu počátkem roku zablokovala česká policie kvůli podezření z korupce u dodávek zbraní pro Nigérii. Zajištěný majetek za víc než 50 milionů korun Nigérie odmítla převzít. Podle deníku MF Dnes odblokování majetku potvrzuje čerstvá změna v katastru nemovitostí.
Nejvyšší státní zastupitelství, které má mezinárodní justiční spolupráci na starosti, odmítlo případ komentovat. Podobně Národní centrála proti organizovanému zločinu, která nechala na žádost Nigérie dát na Aboubakarovy byty v katastru plombu, se podle deníku nechtěla vyjádřit.
V policejním dokumentu, kterým detektivové byty v libeňském komplexu Dock zablokovali, se píše o škodě 2,2 miliardy dolarů (47,9 miliardy korun), kterou podle nigerijských vyšetřovatelů Aboubakar v Nigérii způsobil zločinným spolčením a korupčním jednáním. Po zablokování nemovitostí mělo nigerijské státní zastupitelství podle pravidel mezinárodní justiční spolupráce do Prahy napsat, z jakých trestných činů Aboubakara obvinilo. To se nestalo a české úřady musely byty odblokovat, píše MfD.
Aboubakar jako výkonný ředitel společnosti Societe D'Equipments Internationaux (SEI) zajišťoval dodávky zbraní pro armádu Nigérie, která vede válku s islamistickými teroristy z hnutí Boko Haram. Začátkem loňska se podle médií ukázalo, že část peněz od Nigérie odešla na účty soukromých firem, ale armádní materiál za ně dodán nebyl. Mezi obviněnými skončili bývalý ministr obrany nebo poradce nigerijského prezidenta pro bezpečnost. Nigerijská prezidentská kancelář loni v březnu uvedla, že výbor pro audit ustavený nigerijským prezidentem vydal doporučení, aby Aboubakara začala vyšetřovat nigerijská protikorupční jednotka. Loni v červnu, kdy o vyšetřování referovala tisková agentura AFP, nicméně Aboubakar nebyl mezi obviněnými.
Nigérie podle závěrů prezidentské komise vyčlenila v letech 2007 až 2015 na výdaje na obranu 2,1 miliardy dolarů (45,7 miliardy korun). Z toho 930,5 milionu dolarů (20,3 miliardy korun) dalo nigerijské letectvo firmě SEI. Dohromady s ní mezi lednem 2014 a únorem 2015 uzavřelo deset kontraktů. Podle auditu byl jeden z nich, nákup dvou použitých helikoptér za téměř 137 milionů dolarů, značně předražený. Dodané stroje nebyly schopné letu, nová helikoptéra stejného typu přitom stojí 30 milionů dolarů.
Jednu z dodávek zbraní pro nigerijskou armádu Aboubakar dojednával částečně v Praze. Podle MfD se tam sešel s Američanem, který pak se žádostí o dodávky do Afriky oslovil kalifornskou společnost DCI. Obchod za 6,3 miliardy korun se však nakonec neuskutečnil. Podle Aboubakara firma DCI nezískala potřebnou exportní licenci. Případ řeší americký soud, píše deník.