Nelegální obchody
Akce Osseus: Vietnamci u soudu za pašování rohů nosorožce
08.01.2015 06:30 Původní zpráva
Městské státní zastupitelství krátce po sobě podalo dvě obžaloby kvůli nelegálnímu vývozu nosorožčích rohů. V polovině prosince to bylo na skupinu šestnácti lidí, krátce nato následovala obžaloba dalších tří osob. V obou případech se na nelegálním obchodu podíleli Vietnamci.
Česko se stalo významnou tranzitní zemí pro pašeráky sloních klů nebo nosorožčích rohů, přičemž do nelegálního obchodu jsou zapojeni občané vietnamské národnosti. Dalším důkazem je obžaloba tří Vietnamců v rámci případu Osseus. Za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy jim hrozí dva až osm let vězení.
"Obvinění se pokusili vyvézt z České republiky do Vietnamu jeden pár rohů nosorožce tuponosého jižního," sdělila mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Dodala, že nosorožce nedávno ulovil český lovec v Jihoafrické republice.
Zásilka byla zadržena v prosinci 2013 na letišti Václava Havla při celní kontrole. O půl roku později - v červenci 2014 - spustila policie rozsáhlé domovní prohlídky a prohlídky dalších prostor v Chebu, Lounech a ve známém vietnamské tržnici SAPA v Praze. Co konkrétně při nich policisté objevili, státní zastupitelství neuvedlo. Sdělilo pouze, že tyto předměty a dokumenty "v budoucnu nevylučují, naopak spíše předpokládají další využití pro orgány činné v trestním řízení".
"Dne 2. července 2014 byli všichni obvinění zadrženi a následně i soudem na základě návrhu státní zástupkyně vzati do vazby, kde se nacházejí dosud," dodala mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Podobný byl i případ, o kterém žalobci informovali už v polovině prosince. Do pokusu o nelegální vývoz nosorožčích rohů do Vietnamu bylo zapojeno šestnáct lidí, z toho dva vietnamské národnosti. Trofeje získali čeští lovci rovněž v Jihoafrické republice, kde měli povolený odstřel nosorožců. "Lov těchto nosorožců není zakázán, ovšem loveckou trofej lovec nesmí nikomu darovat ani prodat, slouží jen jeho osobním potřebám," vysvětlila mluvčí Zenklová.
Jenže rohy měly skončit ve Vietnamu, kde slouží jako surovina k tradiční asijské medicíně. Ve Vietnamu totiž stále mnozí lidé věří, že prášek z nosorožčích rohů má léčebné účinky a pomáhá například proti rakovině. Podle odborníků to je však nesmysl, protože roh má podobné složení jako třeba lidské nehty.
"Česká republika poněkud překvapivě patří mezi významné tranzitní země nelegálního mezinárodního obchodu s rohy, které z Afriky putují do místa určení - hlavně do Vietnamu a Číny. To, že v posledních letech naše celní správa a inspekce životního prostředí ve spolupráci s okolními zeměmi zachytila nelegální dodávky rohů o celkovém objemu zhruba sto milionů korun, které měly vazbu na české občany, dokládá nejenom kvalitu práce těchto orgánů, ale i velikost problému," řekl nedávno on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel státní Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.