Vietnamské skupiny ovládly většinu výroby pervitinu a marihuany v Česku. Zásobují mimořádně kvalitními drogami celé německé příhraničí. A učinili z Česka jedno z epicenter exportu krystalických drog v Evropě.
Vietnamka středního věku otevře auto, posadí se za volant a sešlápne plyn. Ulicí v pražských Horních Měcholupech zahřmí dunivá rána, auto nadskočí mocnou explozí, vyletí přední sklo a tlaková vlna ženu fatálně zraní. V nemocnici ji už není možné zachránit, následující den umírá.
Výjev jako z akčního filmu má nyní i akční pokračování. Případ z konce dubna začali vyšetřovat nejenom klasičtí kriminalisté, ale do případu se podle neoficiálních informací vložila také protidrogová centrála.
Vražda ženy totiž s drogami může mít leccos společného. Trh s marihuanou a pervitinem v Česku postupně ovládají vietnamské kriminální skupiny. Zatímco v roce 2007 podle údajů policie tyto drogové gangy vyráběly pouze okolo pěti procent domácího pervitinu, dnes je to desetkrát více. Ruku v ruce s obchodním obratem narůstá i napětí mezi konkurenčními skupinami. A s ním se poprvé v Česku objevují demonstrativní kriminální činy typické pro velkoobjemový drogový byznys.
Trh s drogami v Česku prošel za posledních pět let výraznou proměnou. Ve většině obchodů má prsty zahraniční mafie. U pervitinu, nejoblíbenější české tvrdé drogy, to ovšem donedávna neplatilo. Podobně jako se v Česku drží tradice samovýroby nejrůznějších pálenek, zůstává i zvyk samovýroby tvrdých drog.
"Varny najdeme na kdejakém malém městě nebo i na vesnici, jsou jich stovky až tisíce," podotýká Jindřich Vobořil, protidrogový poradce na Úřadu vlády ČR. Roztříštěnou síť českých výrobců se nepodařilo v devadesátých letech ovládnout balkánské ani ruské mafii. Velká část výrobců totiž svůj produkt zároveň užívá a ani tvrdí mafiáni nedokážou účinně s fetujícími lidmi manipulovat. Navíc jich je příliš mnoho a na různých místech, než aby se dali najednou zkrotit a dostat pod centrální kontrolu.
Na šlehárně
Ani vietnamské skupiny se do výroby drog v Česku nehrnuly. Obezřetně Vietnamci v Česku přistupovali také k jejich konzumaci. "Tradičně jsou lidé, kteří s drogami obchodují nebo je konzumují, ve vietnamské komunitě považovaní za póvl, není v tom oproti naší společnosti velký rozdíl," říká expert na vietnamský zločin Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů. Vietnamci toužící po drogách mohli zajít do specializovaných domů na periferii, které připomínaly opiová doupata ze starých časů. S tím rozdílem, že se zde neužívalo opium, ale heroin nebo pervitin. Čeští policisté pojmenovali tato místa "šlehárny".