Drzí lupiči
Až stovky lidí ročně okradou zloději ve spánku
04.02.2017 05:45 Původní zpráva
Bojíte se v noci sami doma? Možná máte důvod. Podle policie se ročně stanou až stovky případů, kdy zloděj vykrade dům nebo byt, zatímco ve vedlejší místnosti jsou jeho majitelé. Těm pak zůstane občas jenom pyžamo. A to jen proto, že v něm zrovna spí.
Už pouhý pohled do policejních svodek v poslední době nabízí několik těchto případů. Asi nejkurióznější se stal nedávno ve Zlíně, kde lupič v noci neopatrně probudil dvaadvacetiletého studenta ze spánku. "Student otevřel oči a uviděl, že se nad jeho postelí sklání cizí muž v kšiltovce a rukavicích. Po počátečním šoku se návštěvníka zeptal, co tady dělá. Ten mu odvětil, že hledá Zdeňka. Rozespalý muž odpověděl, že není Zdeněk, a nezvaný host po této reakci z bytu odešel," popisuje případ policejní mluvčí Zlínského kraje Monika Kozumplíková. Na Prostějovsku se pro změnu vloupal zloděj do rodinného domu, a to i přesto, že v něm spal jeho sedmašedesátiletý majitel. Lupič odnesl sedm cenných obrazů.
Japonci v pyžamech
Neblahé zkušenosti mají i japonští turisté, kteří přijeli poznávat krásy Prahy. Krádež je postihla koncem loňského roku v hotelovém pokoji poté, co ulehli ke spánku. "Poškození nedlouho po třetí hodině ráno zjistili, že kromě pyžam, do kterých byli oděni, jim vlastně nezbylo vůbec nic. Při krádeži přišli nejen o čtyři mobilní telefony a šperky, ale také o všechny kufry s oblečením a veškeré finanční prostředky, včetně platebních karet," popisuje případ pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Způsobenou škodu vyčíslili poškození na téměř půl miliónu korun.
Podobných případů se v celé republice ročně stávají desítky až stovky. Jenom v Plzeňském kraji v průběhu letošního ledna proběhla čtyři tato vloupání. V roce 2016 jich bylo devatenáct. "Doba spáchání deliktů je v denních i nočních hodinách, v době od 22.00 do 6.00 hodin bylo spácháno devět těchto skutků," říká komisař Jan Koželuh. Nejčastěji se v tomto regionu podle něj zloději soustředí na Plzeň. V ostatních krajích se podle průzkumu TÝDNE počty těchto vloupání pohybují v podobném řádu.
Neopatrní zloději
Většinou podle policistů nejde od zlodějů o záměr. "S nadsázkou lze říci, že se jedná o nedbale připravené vloupání ze strany pachatele, který si ve většině případů ověřuje, zda se v objektu, do kterého chce násilně vniknout, nenachází nějaký člověk. Stává se, že zde narazí na někoho, kdo například spí po noční směně," říká zástupce vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Ivan Masník.
Přesto se najdou i výjimky. "V letech 2009 až 2013 jsme evidovali sérii krádeží vloupáním do rodinných domků. Pachatel vnikal do předem vytipovaných domů v době, kdy majitelé spali, s cílem odcizovat peníze na hotovosti, které poškození měli ve svých peněženkách a v kabelkách," popisuje jeden z případů s celorepublikovým dopadem Masník. Zloději nakonec byli dopadeni.
Často nahrávají zlodějům svou neopatrností sami poškození. "Setkáváme se s případy, kdy pachatel využívá situace, že jsou vstupní dveře do bytu či domu pouze zabouchnuté a pachatel pouze zatlačí západku zámku a vnikne do domu či bytu," říká Ladislav Beránek z pražské policie. "Zde se kradou nejčastěji věci, které jsou v blízkosti dveří. Především v letních měsících se objevují i případy, kdy pachatel vstupuje do bytu pootevřenými okny či balkonovými dveřmi," dodává Beránek.
Volejte policii
Pokud se někdo ocitne v podobné situaci a zjistí, že má v bytě zloděje, měl by zachovat klid. V podstatě je asi nejlépe se uzamknout v místnosti, a pokud to nejde, předstírat dál spánek. Pachatelé sami se v případě vyrušení snaží co nejrychleji utéct.
Snahu zloděje zadržet vlastními silami policisté nedoporučují. "Dovedu si představit trénovaného jedince, který by díky dlouholetému výcviku dokázal takového útočníka eliminovat. To ale rozhodně není každý z nás! Proto bych vycházel z jednoduché úvahy, že život má vždy větší hodnotu než nějaká věc," říká Beránek. Volat linku 158 mohou lidé bez rizika i po odchodu zloděje z bytu, dodává Beránek.
Podle Marie Šafářové z olomouckého krajského policejního ředitelství si oběti těchto trestných činů mají všímat důležitých údajů o pachateli, například jak je vysoký, jakou má postavu, oblečení, věk, barvu vlasů, očí, jestli má nějaké další typické znaky, typu brýlí, vousů nebo tetování nebo jaký má způsob chůze. "Pokud dotyčný odjede vozem, zapamatujte si a zapište registrační značku vozidla, případně typ a barvu. Popis může významně přispět k odhalení pachatele a navrácení odcizených věcí," říká Šafářová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.