Nejvyšší soud zrušil třiadvacetiletému Lukáši Nečesanému trest třináct let vězení za pokus o vraždu, jehož se podle spisu dopustil před třemi roky v Hořicích v Podkrkonoší útokem na kadeřnici. Po brutálních úderech polenem do hlavy ji údajně oloupil o deset tisíc korun. Nečesaný ale vinu od počátku popírá. Nejvyšší soud zrušil rozsudek pro nedostatek důkazů a věc vrátil Krajskému soudu v Hradci Králové, aby ji projednal znovu.
Soud zároveň rozhodl, že Nečesaný bude propuštěn do vynesení nového rozsudku v kauze z vězení. Jednání sledovala s dojetím přímo v soudní síni rodina a blízcí Nečesaného.
Královéhradecký krajský soud Nečesanému původně uložil šestnáct let vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze loni verdikt o tři roky zmírnil s tím, že údajný pachatel je mladý a že možnost nápravy je vysoká.
Mladík se nikdy nepřiznal a tvrdí, že na ženu musel zaútočit někdo jiný. Nejvyšší soud prosil o spravedlnost, tedy o to, aby verdikt zrušil a pustil jej z vězení domů za rodinou.
Čin se stal předloni 21. února v kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil rozpůleným polenem do hlavy a z peněženky jí ukradl deset tisíc korun. Život jí zachránili lékaři.
Nečesaný, který byl v době činu v posledním ročníku střední školy, vypověděl, že se chtěl v kadeřnictví nechat ostříhat před schůzkou se svou přítelkyní. Kadeřnice už prý ale provozovnu zavírala, a tak odešel. Napadena podle něj musela být až poté.
Kadeřnice trpí po úderech do hlavy ztrátou paměti. Mladíkovi obhájci upozornili na to, že Nečesaného neoznačila za pachatele a skutečného útočníka popsala zcela jinak. Navíc se Nečesaný sám přihlásil policii jako svědek, když slyšel o přepadení v médiích, aby pomohl s vyšetřováním. Policii sice podrobně popsal, co v den činu dělal, ani to ale nestačilo.
Nejvyšší soud se kauzou zabýval na základě stížnosti pro porušení zákona, kterou ve prospěch Nečesaného, a to právě kvůli nedostatku důkazů, podala před časem tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková. Nejvyšší soud se dnes s její argumentací ztotožnil. "Soudy si zcela účelně vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch," uvedl předseda senátu NS Jan Bláha.
Zdůraznil, že proti Nečesanému nesvědčí jediný přímý důkaz a ani ty nepřímé nestačí k jeho odsouzení. Mladík byl jednou ze svědkyň viděn jako poslední, kdo před činem vstoupil do kadeřnictví, což ale podle jeho advokátů není důkazem o jeho vině. Na místě se sice našly jeho pachové stopy, ty tam ale mohla nedopatřením dostat policie při vyšetřování. Útok byl tak brutální, že pachatel musel být po něm potřísněný krví oběti. Na oděvu Nečesaného ale nenašli policejní specialisté ani kapku.
Nečesaného přišla přímo do soudní síně podpořit jeho rodina. Když soud vyřkl rozsudek o zrušení předchozích verdiktů, většina jeho blízkých se rozplakala, když pak soudce uvedl, že bude propuštěn z vězení, část z nich vykřikla radostí.
"Za 2,5 roku jsem si jako nevinný člověk ve vězení prožil opravdu hodně," řekl soudu Nečesaný. Hovořil o bolesti a utrpení, které by nezvládl bez podpory rodiny. Trest si dosud odpykával ve věznici Mírov, kde dělá již rok holiče. Tam jej navštěvuje jeho přítelkyně. Nedávno ji požádal o ruku. Nyní připravují svatbu. Otec mladíka Lukáš Nečesaný po rozsudku ostře kritizoval činnost policie a žalobců v kauze. Připomněl, že pobyt ve vězení byl pro jeho syna těžkou zkouškou.
"Náš syn si v uplynulých více než dvou letech přehodnotil mnohé životní postoje. Jako dříve probíhala u chlapců vojna, tak on ji dostal v trochu krutějším provedení ve věznici Mírov. Je velmi znechucený českou společností a uvažuje o tom, že by odešel (po uzavření kauzy) do ciziny," řekl otec. Zdůraznil, že jeho syn bude za pobyt ve vězení žádat od státu odškodné.