Modrá velryba. Děsivá hra, která bere mladé životy, se šíří internetem. Teenageři se ze zvědavosti přihlašují a celých padesát dní plní úkoly, které jim zadávají takzvaní kurátoři. Poslední den přijde poslední úkol - vzít si život. Hra se původně začala šířit ruskojazyčným internetem a již si vyžádala více jak 130 obětí. V České republice podle policie zatím nejsou žádné zprávy o tom, že by někdo zemřel kvůli Modré velrybě.
První zmínky o nebezpečné hře pocházejí z Ruska a odkazují na sociální síť Vkontakte, na níž se začaly objevovat různé výzvy a úkoly, které postupně vedly k sebevraždám. Většina hráčů jsou přitom děti a mladiství. Že jde o vážný problém, dokazuje i fakt, že hra si podle dostupných informací dosud vyžádala 130 obětí.
V České republice se zatím žádný podobný případ podle policie neodehrál. "Poslední informaci, kterou máme je, že žádný případ sebevraždy dítěte na základě této počítačové hry nebyl potvrzen," uvedla pro TÝDEN.CZ mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová. Dodala, že pokud má někdo podezření na výskyt této hry, nebo si rodiče myslí, že ji hraje jejich dítě, mají ihned tuto skutečnost nahlásit na nejbližší policejní služebnu.
Na sociální síti Facebook se však začaly objevovat české stránky, které odkazují na danou hru. Což potvrdilo i policejní prezidium. "Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. V současné době konáme především preventivní kroky. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření této "hry". Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála," zní prohlášení zveřejněné na webu Týdeník policie. Více se můžete dočíst zde.
I přes veškerá varování se mladí lidé stejně zkoušejí do hry zapojit. Každých několik minut se totiž objevují příspěvky #blue01110111, nebo #curatorfindme, které mají být vstupenkou do hry.
Po přihlášení do Modré velryby se hráči ozve takzvaný kurátor, který údajně hledá na sociálních sítích již zmíněné příspěvky s daným kódem. Když je konverzace mezi dvěma jedinci zahájena, kurátor hráče vyzve k odstartování hry a upozorní ho, že již nebude cesty zpět. Tímto způsobem začne padesát dní trvající maraton, ve kterých hráč dostává v přesném časovém intervalu úkoly, které musí splnit. Zpočátku jde o nenáročné úkoly, jako například vstát ve 4.20 a ohlásit se kurátorovi, nebo se podívat na horor.
Nebezpečí se stupňuje
Náročnost úkolů se však postupem času stupňuje a věci, které musí hráč dělat, se stávají velice nebezpečnými. Musí se například pořezat žiletkou a vyrýt do vlastního těla nápisy nebo obrázek velryby. Celý proces spočívá v tom, že kurátor postupně hráče izoluje od ostatních lidí a psychicky ho ničí. Závěrečnou etapou je příprava na smrt, poslední den oběť dostane pokyn k spáchání sebevraždy.
Ve světě se objevuje nespočet případů, které skončily tímto tragickým způsobem. Na Slovensku se do hry zapojil také šestnáctiletý Denis, který se rozhodl ukončit svůj život tím, že skočil pod vlak. Mezi jeho kamarády se objevily spekulace o tom, že Denis měl Modrou velrybu v mobilu. Pod vlivem nebezpečné hry ukončily svůj život skokem ze střechy 14patrového bytového domu na Sibiři dvě dívky z Ruska - Julia Konstantinová (15) a Veronika Volková (16).
Z šíření děsivé hry má obavy také ruský prezident Vladimir Putin. "Tito zločinci - jinak je nazvat nemohu, protože hovořím na veřejnosti, ale přinejmenším to jsou zločinci - se zaměřují především na mládež a adolescenty, na děti s narušenou psychikou nebo na ty, které se nacházejí ve složité životní situaci," prohlásil podle Tn.cz.