Hlavní strana > Domácí > Krimi
Daňové úniky
Íránec Zadeh bude propuštěn z vazby. Složil kauci 150 milionů
28.01.2016 12:00
Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh, jemuž hrozí 13 let vězení za rozsáhlé daňové úniky, složil v pondělí na účet Krajského soudu v Brně kauci 150 milionů korun. Měl by být propuštěn z vazby, v níž je 22 měsíců, a stíhán na svobodě. Jde patrně o dosud nejvyšší kauci zaplacenou v ČR. Zatím se neví, kdy by mohl být propuštěn.
Mluvčí krajského soudu Simona Tesařová potvrdila, že kauce byla složena. "Dnes příslušný senát v neveřejném jednání rozhodne o tom, zda kauci přijme. Jeho rozhodnutí nebudeme komentovat do doby, než o něm budou vyrozuměni účastníci řízení," uvedla. Pokud soud kauci přijme, mohl by být Zadeh propuštěn z vazby v pátek.
Soud nejprve stanovil kauci na sto milionů korun. Vrchní soud v Olomouci ale jeho rozhodnutí zrušil a věc pak vrátil k novému projednání. Krajský soud v půli ledna zvýšil kauci na 150 milionů korun. Právní zástupci Íránce nyní soud kritizují, protože jejich klient nebyl dosud propuštěn z vazby. Dodávají, že soud by měl jednat urychleně.
Spis k případu uvádí, že patnáctičlenná skupina údajně organizovaná Zadehem způsobila státu škodu při obchodech s pohonnými hmotami okolo 2,5 miliardy korun. Státní zástupce viní stíhané z krácení daní a účasti na organizované zločinecké skupině.
Podle kriminalistů dováželi v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností.
Proces by měl začít u brněnského krajského soudu 8. března. S jeho zahájením počítal soud již loni v listopadu. Jednání bylo svoláno několikrát, vždy se z něj ale některý z právníků omluvil ze zdravotních důvodů nebo kvůli časovému zaneprázdnění.
Nejvyšší kauce v Česku doposud byly stanoveny do 20 milionů korun
Výběr případů, kdy české soudy umožnily stíhaným osobám opustit vazbu po zaplacení vysoké kauce (Íránec Shahram Abdullah Zadeh obviněný z rozsáhlých daňových úniků, složil kauci 150 milionů korun a měl by být propuštěn z vazby; jde patrně o dosud nejvyšší kauci zaplacenou v ČR):
20 milionů korun - Počátkem června 2002 rozhodl Krajský soud soud v Brně, že na kauci 20 milionů korun může být z vazby propuštěn podnikatel Jan Gottvald. Bývalý místopředseda Českomoravského fotbalového svazu byl podezřelý z několika hospodářských trestných činů se škodou 400 milionů korun. V roce 2004 byl shledán vinným, že způsobil škody za 20 milionů korun, a odsouzen k třímilionové pokutě.
15 milionů korun - Obvodní soud pro Prahu 1 vydal v prosinci 2001 příkaz k propuštění podnikatele a fotbalového bosse Františka Chvalovského z vazby na kauci 15 milionů korun. Už v březnu 2001 byl Chvalovský propuštěn na kauci 10 milionů korun, proti čemuž se však úspěšné odvolal státní zástupce. Chvalovský byl podezřelý, že úvěrovým podvodem připravil Komerční banku o 1,5 miliardy korun. Městský soud v Praze Chvalovskému v červnu 2011 udělil desetiletý trest, odvolací soud však rozsudek zrušil. Stíhání Chvalovského v roce 2013 zastavila prezidentská amnestie.
- Počátkem ledna 2006 rozhodl pražský městský soud, že stíhaný podnikatel Tomáš Pitr může po složení kauce 15 milionů korun zůstat na svobodě. Pitr byl v té době nepravomocně odsouzený za daňové delikty k osmi a půl rokům vězení. V prosinci 2013 za ně Pitr dostal souhrnný trest v délce čtyř let. Pitr posléze požádal o podmíněné propuštění z výkonu trestu, jemuž soudy vyhověly. - Olomoucký krajský soud v květnu 2014 přijal kauci 15 milionů korun a propustil z vazby bratra údajného šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny Tomáše. Ve vazbě strávil přibližně rok a půl. Soud loni v prosinci potrestal Tomáše Březinu čtyřmi lety vězení.
10 milionů korun - Na desetimilionovou kauci byl na konci ledna 2001 propuštěn z vazby právník Aleš Rozehnal. Advokát čelil obvinění, že se spolu s tehdejším ředitelem televize Nova Vladimírem Železným pokusil poškodit věřitele. V květnu 2011 byl Rozehnal obvinění zbaven a později vysoudil odškodné přes 400 tisíc korun.
- V září 2008 rozhodl pražský městský soud, že na desetimilionovou kauci propustí Milana Čermáka, obviněného ze spolupachatelství při krádeži více než 500 milionů korun z budovy bezpečnostní agentury G4S v Praze 3. Čermák i hlavní pachatel krádeže František Procházka byli nakonec odsouzeni k devítiletým trestům.
- V červenci 2012 byl po zaplacení desetimilionové kauce propuštěn z vazby podnikatel Jiří Neužil, který figuroval v případu údajné korupce na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Policie Neužila podezírala v případu nevýhodných pronájmů dálničních odpočívadel. Část trestního stíhání zastavila loni v létě nová dozorující státní zástupkyně s tím, že nešlo o trestný čin.
|
Foto: ČTK , Šálek Václav
Autor: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.
1