Byla policie pomalá? Mohl někdo z postřelených přežít? Proč nezasáhla hned první hlídka? Tragédie v Uherském Brodě, kde třiašedesátiletý muž zastřelil v restauraci Družba osm lidí a pak i sám sebe, přinesla otázky, zdali není dlouhodobě zanedbán bezpečnostní systém.
Možná mohli moji kamarádi žít, říká časopisu TÝDEN smutným hlasem pětačtyřicetiletý Jiří, kterému zůstal na krvavé podlaze restaurace Družba ležet kamarád Vašek. "Podle mě nebyli všichni hned mrtví. Za hodinu, hodinu a půl ale vykrváceli," uvažuje o jednom z nejzásadnějších témat celé brodské tragédie. Mohla policie zabránit tolika mrtvým? Proč nevletěla do restaurace mnohem dříve? A proč to tak dlouho trvalo zásahové jednotce?
Celá akce má několik kontroverzních momentů, jež podle některých kritiků ukazují na širší problémy uvnitř české policie. "Vezměte si, kdyby šlo o opravdový teroristický útok. Viděli jsme, že policie je nepřipravená. Jestli někdy teroristé zaútočí, nemusejí se bát," myslí si jeden z bývalých členů policejní zásahovky, kterého TÝDEN oslovil.
Systémová chyba
"Z informací, které do dnešního dne mám, jsem nenabyl dojmu, že by policie pochybila, chci říct, že tady stojím za policisty," obhajoval podřízené na konci minulého týdne ministr vnitra Milan Chovanec. Opravdu ale nešlo dělat více? Samozřejmě, že ano.
Podle experta na policejní zásahy se obvodní policisté "podělali". "V Brodu se krásně obnažil nefunkční systém, který zaviňuje neakceschopnost české policie," myslí si již citovaný muž, který dvacet let pracoval jako člen zásahovky. Říkejme mu třeba Petr. Má za sebou spoustu "slavných" akcí, ale kvůli prozrazení je nechce konkretizovat, stejně jako nechce prozradit svoje pravé jméno. TÝDEN si ho vzal na pomoc, aby zanalyzoval, zda šlo tragédii zabránit, či ji alespoň zmírnit.
Ale popořadě. Zrekapitulujme si postupně jednotlivé klíčové momenty zásahu. Jako první přijíždí na místo dvoučlenná uherskobrodská policejní hlídka. Vstupuje dovnitř, je okamžitě vystavena palbě. Policisté hned ustupují. A čekají na přivolané posily. Podle pozdějších analýz nadřízených se rozhodují správně. Uvnitř prý mohla být rukojmí, což později policii tvrdí i sám střelec. Názory se ale různí.
"Právě hned na začátku vidíme selhání systému. Oni se normálně podělali. Měli být agresivnější," říká Petr. "Kdyby tam byli dva vysloužilí kluci ze zásahovky, šli by do toho a pachatele zlikvidovali. Okamžitě by na něho začali střílet, měl dva kolty, musel přebíjet... Jenže obvoďáci jsou mizerně vycvičení, říkám vám, že osmdesát procent obvodních policistů nezvládá svoji zbraň ve stresových situacích. Proč? Protože na střelnici chodí jednou měsíčně, tedy když už tam zajdou. Celkový výcvik pokulhává."
CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. BŘEZNA 2015.