Centrum pražské metropole je pro narkomany stále nejpopulárnějším místem v Česku. Magistrát teď chystá nový záměr, kterým chce snížit rizika plynoucí z užívání tvrdých drog. Už brzy by si drogově závislí mohli drogy aplikovat ve speciálně upravených místnostech pod lékařským dohledem - v zahraničí známých jako tzv. aplikační místnosti. Provoz by dle propočtů magistrátu stál zhruba 1,2 milonu korun ročně. Vyplývá to ze střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb, který v úterý schválila rada města a kterou má na starosti radní Ivan Kabický (ODS). Reportéři on-line deníku TÝDEN se byli zeptat odborníků i drogově závislých na to, jak se na vznik takového zařízení dívají.
V kontaktním centru Sananim na pražském Smíchově denně sociální pracovníci obslouží na desítky klientů. Narkomani si sem chodí vyměnit injekční stříkačky nebo se třeba jen umýt. Jedním z pravidelných návštěvníků je i Michal V. Deset let užívá pervitin. Přiznává, že drogy si píchá tam, kde se namane. Snaží se ale vyhýbat školkám a místům, kde se vyskytují děti. "Na ulici jsem deset let. Beru pervitin, kouřím trávu, co se týče aplikace, tak navštěvuju parky, určitý místa, kde nejsou děti," říká muž ve středním věku. Na rozdíl od svých kolegů, kteří navštívili kontaktní centrum, je hovorný.
Problematice aplikačních místností se dlouhodobě věnuje adiktoložka Barbara Janíková. "Práce s klientem je taková, že klient přichází do zařízení, dostává čistý injekční materiál a aplikuje si svou přinesenou dávku drogy," popisuje adiktoložka. Hlavním cílem těchto míst by podle ní mělo být poskytování prostředí k bezpečnější aplikaci drog, zlepšení zdravotního stavu závislých nebo snížení narušování veřejného pořádku. V neposlední řadě jde také o omezení šíření HIV a jiných chorob. "Práce s klientem je taková, že klient přichází do zařízení, dostává čistý injekční materiál a aplikuje si svou přinesenou dávku drogy. Ten personál vlastně pouze superviduje tu aplikaci, nijak se ho při aplikaci nedotýká, nijak mu nepomáhá, jen slovně," popisuje funkci aplikační místnosti Janíková.
"Určitě bych si přál nějakou takovouhle místnost z toho důvodu, že na ty lidi to nedělá dobrej dojem, když chodí kolem a vidí narkomany," míní Michal. V.
Podobné místnosti jsou běžné v západní Evropě. Celkem jich je na 90 v osmi zemích celého světa, nejvíce v západní Evropě. Aplikovat drogu si tu mohou jen těžce závislí a pobyt v místnosti je časově omezen. Závislí také musejí často projít identifikací a prokázat svůj věk.
Prodej drog je zde zakázán. V některých zemích se dokonce dá v místnosti nejen aplikovat drogy nitrožilně, ale i šňupat nebo kouřit přes alobal. V Česku má ale takový nápad stále řadu odpůrců. "My už jsme se několikrát snažili iniciovat vznik těchto místností v rizikových oblastech jako je Praha, Ústí, Ostrava a zatím jsme se setkávali s odporem ministerstva zdravotnictví a policie," říká ředitel sdružení Sananim Jiří Richter. Podle něj je také velkým problémem najít místo pro takovou službu. Lidé ze vzniku podobných center v okolí svého bydliště logicky nejsou nadšeni. Aplikační místnost by podle plánů pražského magistrátu mohla být k dispozici příští rok.