Stát hodlá přitvrdit v konfiskacích nakradeného majetku. O peníze, byty nebo šperky ale kvůli tomu mohou přijít i zcela nevinní lidé. Podle novely připravované ministerstvem spravedlnosti by totiž bylo možné zabavit majetek i příbuzným pachatelů trestných činů.
Zloději a defraudanti se nám smějí do očí a jsou v podstatě nepostižitelní, domnívá se ministerstvo spravedlnosti. Proto připravilo novelu trestního zákoníku, podle níž by stát mohl zabavovat nakradené peníze a další majetek partnerům odsouzených lidí, jejich dětem, sourozencům, rodičům či dalším blízkým. Ačkoli by to bylo možné pouze v případech, kdy na ně pachatel trestného činu majetek převedl, podle některých advokátů hrozí, že o majetek přijdou zcela nevinní lidé.
Kritici novely mimo jiné varují, že bude možné zabavit i věci a peníze, které odsouzený na svého blízkého převede pět let předtím, než vůbec trestný čin spáchá. V tu dobu ale vůbec nemusí jít o jmění získané krádežemi či úplatky. A pokud ano, nemusí to dotyčný vůbec vědět. "Nelze na toho, kdo majetek nabyl v dobré víře, přenášet riziko konfiskace," míní Tomáš Gřivna působící i v předsednictvu Unie obhájců ČR.
Vágní je podle něho i formulace ministerstva, že "byl majetek převeden za nápadně výhodných podmínek". Zasahuje prý do práv třetích osob, tedy lidí, kteří nejsou souzeni. "To je velice citlivá záležitost, protože přece nelze po nikom chtít, aby svého příbuzného a priori podezíral třeba z krádeže," dodal Gřivna.
Ministerstvo ale svůj návrh hájí. Nepůjde prý o trestání nevinných a lidem nebude upřeno právo objasnit původ věci a doložit, že byla nabyta legálně. "Musejí být splněny určité podmínky - a to buď nápadná výhodnost převodu věci, nebo povědomí osoby o nezákonném původu převedené věci," říká mluvčí ministerstva Kristina Labohá.
* Co dalšího novela přinese?
* Proč ministerstvo ke změně přistupuje?
* Jaké jsou další argumenty kritiků?
CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 23.LISTOPADU 2015.